عینک کامپیوتر

بسیاری از افراد همواره بیشتر وقت خود را صرف خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر،‌لپتاپ و… می‌کنند. این امر به چشمان فرد تا حد زیادی آسیب می‌زند و سلامت افراد را به خطر می اندازد. از طرفی فرد نمی‌تواند از انجام چنین کاری اجتناب نماید، زیرا او باید ساعت ها برای تکمیل پروژه، یا انجام بازی های کامپيوتری به رایانه خیره شود در نتیجه برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم این افراد، با پیشرفت فناوری عینک کامپیوتر اختراع و طراحی شده است.

عینک کامپیوتر چه عینکی است

عینک کامپیوتر به نوعی عینک طبی گفته می‌شود که کاربرد آن محافظت از چشم هنگام کار با رایانه است، این عینک مخصوص افرادی است که با ساعت ها نشستن پشت کامپیوتر دچار خستگی چشمی می‌شوند.
این عینک ها با استفاده از لنزهای مخصوص می‌توانند مقدار اشعه مضر ساطع شده از طرف صفحه نمایش را کنترل و به حداقل برسانند.حال باید پرسید که سندروم تاری دید چیست؟ چگونه می‌توان علائم آن را کاهش داد؟

خستگی چشم یا تاری دید هنگام کار با کامپیوتر

خستگی چشم هنگام کار با رایانه به مدت طولانی در افراد رخ می‌دهد، این سندروم معمولا در افراد زیر 40 سال دیده می‌شود و به دلیل عدم تمرکز فرد بر تماشای صفحه نمایش است.
همچنین از دیگر موارد رخ دادن این سندروم یا همان تاری دید به تغییر فوکوس از صفحه نمایش به صفحه کلید و بازگشت و تکرار دوباره آن بر می‌گردد، علاوه بر آن خیره شدن به صفحه نمایش به مدت طولانی نیز می‌تواند از دلایل مهم این اتفاق باشد، بنابراین سبب می‌شود که تمرکز انسان مختل شود و نتواند به درستی پشت کامپیوتر کار کند.
علاوه بر جوانان، افراد بالای 40 سال نیز ممکن است به دلیل افزایش سن خود دچار پیرچشمی شوند و هنگام کار با رایانه نتوانند به درستی تمرکز کنند، در نتیجه دید خود را به مرور از دست می‌دهند و ممکن است در دراز مدت به این سندروم مبتلا شوند.
برای اطلاع دقیق از مشکل چشم و دلیل ضعف در بینایی می‌توانید به چشم پزشکی مراجعه کنید، برای جلوگیری از رخ دادن این رویداد یا همان سندروم چشم کامپیوتر، فرد می‌تواند از عینک های مخصوص کامپیوتر استفاده کند تا میزان ضرری که صفحه نمایش به چشم او می‌رساند را کاهش دهد.

عینک کامپیوتر

کاربرد عینک کامپیوتر چیست؟

عینک ها معمولا برای اصلاح مشکلات بینایی فرد استفاده می‌شوند، اما عینک های کامپيوتری برخلاف این عینک ها کاربرد متفاوتی دارند، به عنوان مثال عینک های کامپيوتری نقشی در اصلاح مشکل بینایی فرد ندارند و بجای آن تمرکز خود را بر کاهش خستگی چشم می‌گذارند.
این خستگی چشم هنگام کار با رایانه رخ می‌دهد و عینک کامپیوتری در این راه می‌توانند به خوبی عمل کنند و از خسته شدن چشم به مدت طولانی جلوگیری نمایند.
اگر شما هم جزو افرادی هستید که روزانه 8 ساعت از وقت خود را به کار با رایانه اختصاص می‌دهید باید حتما از عینک کامپیوتر استفاده کنید، زیرا در صورت عدم استفاده از اقدامات احتیاطی ممکن است دچار مشکل در بینایی شوید.
عینک کامپیوتر با پوشش ضد انعکاسی خود و دارا بودن از لنز عینک مخصوص ضد تابش می‌تواند به سادگی مانع از ورود اشعه های مضر صفحه نمایش به چشم شود، همچین با دارا بودن لنز های رنگی امکان افزایش روشنایی صفحه نمایش را به افراد می‌دهد بدون آنکه آسیبی به چشم های آنها وارد کند.

ویژگی عینک کامپیوتری

عینک محافظ چشم، یک عینک مخصوص می‌باشد که بینایی چشم فرد را بهینه سازی می‌کند و با کاهش اشعه های صفحه نمایش و افزایش کنتراست به فرد کمک می‌نماید. این عینک ها دارای دو ویژگی مهم هستند:
یکی از این ویژگی های مهم پوشش ضد انعکاسی این عینک ها است، پوشش های ضد انعکاسی باعث کاهش تابش اشعه صفحه نمایش به چشم می‌شود، همچنین باید ذکر کرد که این قابلیت در تمامی عینک ها موجود نمی‌باشد پس به طور کل یکی از تفاوت های عینک کامپیوتری با سایر عینک های طبی به پوشش ضد انعکاسی آنها مرتبط می‌شود.
از دیگر ویژگی‌ های منحصر به فرد عینک های کامپيوتری دارا بودن سایه های رنگی است. عینک های کامپیوتری دارای رنگ هایی می‌باشند که قابلیت افزایش کنتراست و مسدود سازی طیف های رنگی آسیب زای صفحه نمایش را دارد و باعث جلوگیری از ضعیف شدن چشمان فرد می‌شود.

عینک کامپیوتر

انواع عینک کامپیوتری

جالب است بدانید که عینک های محافظ چشم انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع لنز ساخته شده با یکدیگر متفاوت اند. عینک محافظ چشم تک کانونی که از ساده ترین نوع این عینک ها می‌باشد وظیفه شفاف سازی دید فرد را به عهده دارد. همچنین این عینک ها توسط هر شخصی قابل استفاده هستند. نوع دیگر یعنی عینک محافظ چشم پیشرو حرفه ای که دارای لنز های چند کانونی بدون خط است دید دور، نزدیک یا متوسط افراد را اصلاح می‌نماید.
و در آخر لنز های دو کانونی و سه کانونی که دارای خط دید بزرگ تری نسبت به دیگر مدل ها می‌باشد.

مزایای عینک کامپیوتری

این عینک ها از مزایای فراوانی برخوردار اند که یکی از آنها به حداقل رساندن نور آبی ساطع شده صفحه نمایش است، این پرش های خیره کننده منجر به تشکیل مانع ای در برابر دید افراد می‌شود، در نتیجه این عمل می‌تواند باعث خستگی شدیدی در چشم شود.

عینک کامپیوتری در از بین بردن خستگی چشم بسیار موثر می‌باشند و با دارا بودن پوشش ضد تابش اثرات خسته کننده صفحه نمایش را به حداقل می‌رسانند. جالب است بدانید این عینک ها برای افرادی که عادت به نزدیک شدن به صفحه نمایش دارند نیز بسیار کاربردی می‌باشد، زیرا این افراد با هدف دید بهتر به صفحه نمایش خود نزدیک می‌شوند و با این کار به چشمان خود آسیب می‌زنند، اما عینک های کامپیوتری می‌تواند به دید واضح و دقیق فرد کمک کند در نتیجه با کاهش دادن سردرد های چشمی حاصل از خیره شدن به صفحه نمایش به خوبی در این امر عمل می‌کند.

همچنین دیگر عواملی که عینک محافظ چشم را از سایر عینک ها مجزا می‌کند می‌توان به قابلیت تمرکز بیشتر چشم ها اشاره داشت، زیرا این عینک ها با اصلاح آستیگماتیسم و با اندازه گیری دقیق می‌تواند مرکز نوری هر لنز را در هنگام استفاده دقیقا مقابل مردمک چشم قرار دهد و درنتیجه باعث دقت و وضوح قابل توجه ای می‌شود.

نتیجه

خیره شدن به صفحه نمایش و کار طولانی مدت با آن به مرور زمان می‌تواند بر بینایی فرد اثر بگذارد او راه به سندروم چشم کامپیوتر مبتلا کند، علائم مهم این سندروم چه بسیار رایج نیز می‌باشند می‌توان اشاره داشت به تاری دید، قرمزی چشم، خستگی و سر درد، خشکی چشم، سرگیجه و جمع شدن اشک داخل چشم که به مرور آسیب زننده هستند.
اگر روزانه مجبورید چندین ساعت با کامپیوتر کار کنید حتما از عینک کامپیوتر استفاده نمایید تا چشمان شما آسیب نبیند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *