عینک های پلاریزه

اکثر ما هر روزه ساعات زیادی را در خارج از منزل و زیر نور خورشید می گذرانیم. خورشید همان طور که برای بدن مفید است دارای اشعه های مضری می باشد که بر روی پوست و همچنین چشم ها اثر منفی می گذارد. اکثر افراد به واسطه ی کرم های مخصوص و ضدآفتاب ها از پوست خود در برابر این اشعه های مضر، مراقبت می کنند. اما از آسیب نور خورشید بر روی چشم هایشان غافل می شوند، برای حفاظت از چشم ها باید از عینک های آفتابی خوب و مناسب استفاده کنید. عینک های پلاریزه نسبت به دیگر عینک های معمولی بهتر و مناسب تر هستند. در ادامه ی این مقاله با این عینک ها بیشتر آشنا خواهید شد.

عینک پلاریزه چیست؟

عینک های آفتابی برای حفاظت چشم ها در برابر نور خورشید ساخته شده اند. در این بین عینک هایی وجود دارند که به آن ها عینک های پلاریزه می گویند. این عینک ها بسیارمحبوب تر از عینک های آفتابی معمولی هستند. ویژگی این عینک‌ها این است که علاوه بر حفاظت از چشم در برابر آفتاب، تابش اشعه ها را کاهش می دهد.

البته نسبت به عینک‌های معمولی، قیمت بیشتری دارند، بنابراین باید موقع خرید عینک آفتابی دقت کنید که بابت هزینه‌ ای که می‌پردازید، حتما عینک پلاریزه خریده باشید. در ادامه به سه راه تشخیص عینک های پلاریزه، خواهیم پرداخت.

عینک های پلاریزه

تشخیص عینک پلاریزه

در انتخاب عینک آفتابی، باید به موارد بسیاری دقت کنید و فقط ظاهر آن ها را در نظر نگیرید، در واقع باید در انتخاب عینک های آفتابی بیش از زیبایی به کیفیت و اصالت آن دقت کنید. یکی از ویژگی های یک عینک آفتابی خوب و مناسب، پلاریزه بودن آن است. برای تشخیص عینک پلاریزه سه روش وجود دارد: تست ‌کردن روی سطح بازتابنده، مقایسه کردن دو عینک، استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر.

روش اول: تست کردن روی سطح بازتابنده

منظور از سطح بازتابنده، سطحی است که هنگام تابیدن نور، تابش خیره کننده ای ایجاد کند، مانند آینه یا دیگر سطوح تخت و براق.

برای تست کردن عینک پلاریزه، ابتدا به وسیله ی فلش موبایل یا چراغ قوه نور را بر صفحه ی بازتابنده ی مورد نظر بتابانید و مطمئن شوید که تابش این نور از سوی سطح بازتابنده تا فاصله ی ۶۰ تا ۹۰ سانتی متری قابل دیدن است. حال عینک آفتابی مورد نظر را در فاصله ی ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری، مقابل چشمان خود بگیرید، اگر عینک پلاریزه باشد باید شما بتوانید سطح بازتابنده را از طریق یکی از عدسی ها مشاهده کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که سایز عدسی ها در عینک های مختلف، متفاوت است پس ممکن است برای مشاهده ی سطح، لازم شود عینک را کمی به چشمان خود نزدیک کنید. حال از طریق عدسی‌ها به صفحه نگاه کنید و میزان تابش را بسنجید، اگر عینک پلاریزه باشد، به وضوح متوجه خواهید شد که انعکاس نور از سطح براق، کاهش می‌یابد و حذف می‌شود.

اگر هنوز هم به تأثیر عینک در کاهش تابش نور اطمینان ندارید، چند بار عینک را از مقابل چشمانتان کنار ببرید تا تفاوت حضور و عدم حضور عینک را متوجه شوید.

روش دوم: مقایسه‌ ی دو عینک

روش دوم برای تست کردن عینک پلاریزه مقایسه ی دو عینک است. در این روش عینکی را که از پلاریزه بودن آن اطمینان دارید را با خود همراه داشته باشید. حال عینک پلاریزه را مقابل چشمان خود و در فاصله ی دور قرار دهید. سپس عینک مورد نظر را در مقابل آن قرار دهید. عدسی‌های هر دو عینک را در مقابل چشمان خود تراز کنید. دقت کنید که عدسی‌ها باید ۲٫۵ تا ۵ سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند. عینکی که می خواهید از پلاریزه بودن آن مطمئن شوید را سمت داخل و رو به چشمانتان و عینکی که از پلاریزه بودن آن مطمئن هستید را مقابل آن قرار دهید. حالا می توانید با نگاه کردن از داخل عدسی ها دو عینک را با یکدیگر مقایسه کنید. برای مقایسه ی بهتر می توانید، عینک‌ها را در مقابل نور امتحان کنید این گونه مقایسه کردن راحت ‌تر می‌شود، به خصوص اگر برای اولین بار قصد چنین کاری را دارید.

یکی از راه های تشخیص در این روش این است که عینک ها را مانند قبل مقابل چشمان خود قرار دهید، حال عینکی که می خواهید پلاریزه بودن آن را تست کنید، ۶۰ درجه بچرخانید به طوری که تنها یکی از لنزها هم راستا با عدسی عینکی که از پلاریزه بودن آن مطمئن هستید، باشد. به قسمتی که لنز دو عینک هم راستا با هم قرار دارند، نگاه کنید، این قسمت باید تیره تر از لنزی باشد که در مقابل عدسی عینک پلاریزه قرار ندارد. اگر هر دو عینک پلاریزه باشند، این قسمت تاریک تر از زمانی است که مستقیم به آن ‌ها نگاه می کنید.

  عینک های پلاریزه

روش سوم: استفاده از نمایشگر (مانیتور) کامپیوتر

برای این روش ابتدا صفحه ی کامپیوتر خود را روشن کنید و میزان روشنایی آن را در بیشترین حالت قرار دهید. یک صفحه ی سفید باز کنید تا نور بیشتر شود زیرا روشنایی بیشتر، نتیجه ی تست را بهتر نشان می‌دهد. وقتی جلوی کامپیوتر قرار گرفتید، مثل همیشه عینک آفتابی مورد نظر را به چشم بزنید. درست در مقابل صفحه‌ ی نمایش بنشینید. اگر صفحه‌ی نمایش دقیقا جلوی چشم‌های شما قرار ندارد، می‌توانید آن را بالاتر بیاورید تا درست در راستای چشم قرار بگیرد.

حالا سر خود را ۶۰ درجه به طرف راست یا چپ کج کنید. یعنی همان طور که مقابل صفحه نمایش قرار دارید، بخش بالایی سر را به طرف راست یا چپ بدن کج کنید. اگر عینک پلاریزه باشد، به نظر می‌رسد که صفحه نمایش سیاه می‌شود، چون خاصیت ضد تابش عینک و صفحه، یکدیگر را خنثی می‌کنند.

سخن آخر

 در خرید عینک های آفتابی دقت کنید زیرا وسیله ای جهت محافظت از بینایی و چشمان شما هستند‌. برای خرید عینک های آفتابی پلاریزه می توانید از فروشگاه های معتبر استفاده کنید، این فروشگاه ها کارت های مخصوصی برای تست پلاریزه بودن عینک دارند که حاوی تصاویری هستند که تنها با عینک های پلاریزه قابل مشاهده هستند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *