عینک مناسب چشم های آستیگمات

موضوع مورد بحث در این مقاله اینست که عینک مناسب چشم های آستیگمات چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 آستیگمات یکی از عیوب انکساری چشم است و هنگامی رخ می‌دهد که انحنای قرینه یا لنز چشم متقارن نباشد، برای اصلاح این بیماری استفاده از عینک مخصوص چشم های آستیگماتیسم تجویز میگردد. عینک مخصوص چشم های آستیگمات معمولاً با دو شرط نزدیک بینی و دوربینی همراه است آستیگماتیسم معمولا از زمان تولد وجود دارد اما در هر زمان دیگری از دوره های تحول نیز می تواند ایجاد شود. افرادی که آستیگماتیسم دارند چشمشان بیشتر شبیه توپ راگبی است. آستیگماتیسم در دو نوع وجود دارد آستیگماتیسم منظم و آستیگماتیسم نامنظم است.

آستیگماتیسم منظم زمانی رخ می‌دهد که قرنیه در یک جهت بیشتر خم شود این نوع از آستیگماتیسم با استفاده از عینک طبی و لنزهای تماسی قابل درمان است آستیگماتیسم نامنظم زمانی می باشد که قرنیه ناهموار است و در جهات مختلف دارای منحنی می باشد. آستیگماتیسم نامنظم می توانند در نتیجه آسیب چشم رخ بدهد که باعث ایجاد زخم در قرنیه چشم می گردد آستیگماتیسم نامنظم تنها با استفاده از لنزهای تماسی قابل درمان می باشد.

 از علائم آستیگماتیسم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاری دید
  • نزدیک یا دوربینی
  • دشواری در تشخیص اشکال و جزئیات
  • سردرد های مکرر
  • خستگی چشم

عوامل موثر در بروز آستیگمات

آستیگماتیسم در اکثر افراد به صورت مادرزادی بروز می کند، اما با این وجود علت این عارضه هنوز قابل تشخیص نمی باشد. در سایر موارد می تواند نتیجه آسیب دیدگی چشم ابتلا به برخی از بیماری ها و یا انجام برخی از جراحی ها باشد، اما به طور کلی دلیل تشخیص استیگماتیسم نامعین می باشد.

عینک مناسب چشم های آستیگمات

عینک مناسب چشم های آستیگمات

 توضیح دادیم که آستیگمات در دو نوع منظم و نامنظم وجود دارد آستیگماتیسم نامنظم تنها با استفاده از لنزهای تماسی قابل درمان می باشد، به صورت اما در آستیگماتیسم منظم با استفاده از عینک های مناسب چشم آستیگمات برطرف میگردد. در اکثر موارد آستیگمات ها از نوع منظم می باشند که برای اصلاح آن ها می توان از عینک استفاده کرد. با توجه به آنچه که گفته شد برای اصلاح عدم کروی بودن قرنیه و عدسی که در یک محور با زاویه مشخص واقع می شود باید از عدسی که به منظور اصلاح این انحراف طراحی شده است و در آن زاویه مشخصی دارای شماره اصلاحی است استفاده گردد، لذا هنگام برش عدسی برای نصب آن روی عینک این زاویه اهمیت بسزایی دارند و نسبت به آن عملیات برش انجام می گردد

عینک مناسب چشم آستیگمات باید دارای شماره آستیگمات باشد که زاویه محور عدسی نصب شده روی آن قابل تغییر نباشد که توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود و متناسب با نمره آستیگمات، باید عینک مناسب استفاده گردد. فریم های عینک که به صورت گرد کامل نباید باشند می‌توانند برای چشم آستیگمات استفاده شود حتی فریم هایی که گرد به نظر می‌آیند ولی گرد کامل نیستند و امکان چرخش داخل آن ندارد برای نصب عدسی دارای شماره آستیگمات مناسب می باشند.

نمره آستیگمات چشم

معاینه چشم در بزرگسالان و در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است لذا توصیه می‌شود که همه افراد هر شش ماه یک بار برای چکاپ به پزشک متخصص مراجعه کنند تا از سلامت چشم خود اطمینان یابند. آستیگماتیسم با دیوپتر اندازه گیری میشود یک چشم کامل بدون آستیگمات ۰ دیوپتر است اکثر افراد بین ۰/۵ تا75/0 دیوپتر آستیگمات دارند چنانچه بیشتر از یک و نیم باشد درمان معمولاً برای درمان به لنز تماسی و عینک نیاز دارند.

این نمره مشخص می‌کند که فرد به چه میزان دارای مشکل آستیگماتیسم است هر چه این نمره بالاتر باشد مشکل آستیگماتیسم فرد جدی تر است و نیاز به درمان جدی نیز دارد ۷۵/0 آستیگماتیسم طبیعی است نیاز به اصلاح ندارد، 75/0 تا۲ دیوپتر تخفیف در نظر گرفته می شود و زمانی که نمره آستیگمات فردی بین ۲ تا ۴ باشد متوسط است که پزشک متخصص بهترین نوع درمان برای چنین فردی را مشخص می‌کند. زمانی که نمره فردی از ۴ دیوپتر بالاتر باشد بد نظر گرفته می‌شود فرد در معرض خطر دارد و باید درمان خود را به طور جدی پیگیری کند.

عینک مناسب چشم های آستیگمات

چه کسانی مستعد آستیگمات چشم هستند؟

 یکنواخت نبودن انحنای قرنیه ایجاد می‌شود و این که در آن تصویر در قسمت های نامساوی بر روی قرنیه تقسیم می شود و بر روی شبکیه متمرکز نمی گردد و باعث تاری دید در افراد می‌شود. آستیگماتیسم می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد و با دوربینی یا نزدیک بینی همراه است کودکان و بزرگسالان به یک میزان مستعد ابتلا به آستیگمات هستند عواملی مانند دوربینی، نزدیک بینی شدید، انجام عمل‌های جراحی خاص نظیر آب مروارید زخمی و نازک شدن قرنیه و سابقه خانوادگی در آستیگماتیسم موثر می باشند.

تعیین نمره چشم آستیگمات

 برای نمره چشم خود حتما باید به پزشک متخصص یا بینایی سنج مراجعه کنید تا با استفاده از دستگاه‌های موجود نمره چشم شما را اندازه گیری نماید. پزشک در طی چند مرحله شما را تحت معاینه قرار می دهد تا مشکلات بینایی شما را تشخیص دهد پس از تشخیص، روش های درمان مناسب با آن مشکل را تجویز میکنند. اگر مشکلات بینایی شما به دلیل آستیگماتیسم باشد پزشک نمره چشم شما را اندازه گیری می کند و متناسب با آن عینک مناسب چشم شما را تجویز می کند. توجه نمایید که نمره عینک شما باید با نمره چشم شما مناسب باشد در غیر این صورت می‌تواند مشکلات جدی به وجود بیاورد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *