عینک فتوکرومیت

شما میتوانید با عینک فتوکرومیت یک تیر با دو نشان به معنای واقعی بزنید. این وسیله در واقع نه تنها کارتان را راه می اندازد، بلکه صرفه اقتصادی بالایی نیز دارد. حال در ادامه بیشتر راجب این موضوع توضیح میدهیم.

آیا در اطرافیان به عینک افرادی که در روز و نور آفتاب عینک های آنها تیره و دودی میشود و در شب و به دور از نور خورشید مانند سایر عینک ها به حالت شفاف خود باز میگردد برخوردید؟

به این نوع از عینک ها فتوکرومیک میگویند؛ این عینک ها به دلیل طراحی ویژه و منحصر به فرد خود در نور زیاد، تیره و در نور کم شفاف و روشن تر میشود. البته استفاده از این نوع از عدسی ها دارای مزایا و معایب زیادی میباشد.

اگر بخواهیم کمی ریزبینانه تر این نوع از عدسی ها را بررسی کنیم باید گفت این عدسی بر اساس میزان دریافت اشعه ماوراءالبنفش تغییر رنگ میدهد‌. هر اندازه این اشعه بیشتر باشد، عدسی شیشه فتوکرومیت تیره تر میشود. به همین علت است که در روز های بارانی و ابری رنگ عدسی های این عینک ها تغییر میکند و روشن تر و شفاف تر میشود.

البته جالب است بدانید که لنز های فوتوکرومیک،لنز تطبیق دهنده نور یا لنز های هوشمند نیز معروف هستند.

عینک فتوکرومیت

نحوه عملکرد عینک فتوکرومیت

برای این که بتوانید این نوع از لنز و عینک ها را بهتر بشناسید و درک کنید لازم است بدانید که درواقع خود واژه فتوکرومیک که ریشه یونانی دارد از دو بخش فوتو در یونانی به معنای نور و کروم به معنای رنگ تشکیل شده است. عدسی های فتوکرومیک عملکردی کاملا هوشمندانه و در راستای تسهیل بخشیدن به کارهای بشریت اختراع شده است. اما اگر شما هم  کنجکاوید بدانید دقیقا چه اتفاقی در این مولکول ها می افتد که این گونه تغییر رنگ میدهند!

جالب است بدانید این عمل بر اساس یک فرایند شیمیایی بر روی مولکول های لنز به علت تاثیر پذیری در ضد اشعه ماوراء خورشیدی رخ میدهد و همین موضوع باعث تغییر رنگ لنز ها میشود‌. در عدسی های فتوکرومیک، بلور های ریز و کوچکی نقره کلرید وجود دارد که این بلور ها در برابر نور به اتم های نقره و کلر تجزیه میشود و ذرات نقره موجود باعث عدم عبور نور شده و رنگ تیره ایجاد میشود.

جالب است که میزان تجزیه نقره کلرید به شدت و میزان نور ارتباط مستقیم دارد. هرچه میزان و شدت نور بیشتر باشد، تیرگی عدسی بیشتر خواهد بود و با برگشت نور واکنش برگشت شیمیایی انجام شده و در نتیجه رنگ عدسی روشن تر میشود.

ویژگی عینک فتوکرومیک

لنز های فتوکرومیک دارای جنس های مختلفی از جمله شیشه، پلی کربنات و پلاستیک ساخته میشود. همانطور که در پیش تر گفتیم این عینک ها در معرض نور مستقیم خورشید تیره میشوند. پس این نوع از عدسی های هوشمند برای کسانی که میخواهند همزمان عینک طبی و آفتابی داشته باشند بسیار مناسب است.

مدت زمانی که این لنز ها تغییر رنگ میدهند، در شرایط نوری مختلف، متفاوت میباشد؛ به طوری که طی این فرایند اتوماتیک و هوشمند تیره شدن عینک ظرف ۳۰ ثانیه انجام میشود اما در مقابل روشن و شفاف شدن این عدسی هوشمند تا ۵ دقیقه به طول می انجامد.

عینک فتوکرومیت

عینک فتوکرومیت و استفاده روزمره

عینک فتوکرومیت به دلیل استفاده راحت و آسان، لازم نیست دو عینک برای بیرون و داخل خانه داشته باشید. همین عینک های فتوکرومیک کار عینک طبی و عینک آفتابی را برای شما انجام میدهد. از دیگر مزایای شیشه های عینک فتوکرومیک این است که در برابر اشعه های مضرر uv از چشم های شما محافظت میکند و دیگر نیاز نیست نگران چشم های خود در موقعیت های مختلف نوری باشید. با خرید عینک های فتوکورمیک نه تنها عینک خود را گم نمیکنید، بلکه به جای دو نوع عینک، تنها یک عینک همراهتان داشته باشید. این عینک ها علاوه بر مزایای دیگر، در هزینه های شما صرفه جویی زیادی میکند و با یک بار خرید شما دارای دو نوع عینک کاربردی میشوید.

تیره و روشن شدن عینک ها علاوه بر این که به میزان نور بستگی دارد، به جنس و برند عدسی نیز ارتباط مستقیم دارد. بنابراین حین انتخاب عدسی های فتوکرومیک بهتر است از عینک فروشی ها سوالات لازم در این باره را بپرسید تا انتخاب اشتباهی نداشته باشید. در هوای سرد تیره یا روشن شدن رنگ عدسی ها تاخیر صورت میگیرد  و در داخل ماشین به میزان کافی این عدسی ها تیر نمیشود .زیرا خود شیشه های ماشین دارای فیلتر آنتی یو وی هستند و عدسی عینک شفاف میباشد.

با استفاده از عینک های فتوکرومیک میتواند ۸۵ درصد از نور محیط که وارد چشم میشود را فیلتر کرد و از طریق این عدسی های هوشمند حذف کرد. همچنین افرادی که چشم هایشان به نور حساس است، میتوانند با استفاده از عدسی های فتوکرومیک ضعیف یا متوسط ورود نور های اضافی را به چشم خود کنترل یا به طور کلی حذف کنند؛ دو رنگ خاکستری و قهوه ای بهترین انتخاب عدسی است و در سایر موارد بسته به نوع بیماری، رنگ عدسی توسط پزشکی تعیین میشود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *