همه چیز درباره عینک سه بعدی

عینک های سه بعدی مخصوص فیلم های سه بعدی هستند و ظاهری از ارتفاع عرض و عمق فیلم را به تماشاگر می دهند.  باعث افزایش درک مخاطب از فیلم می شوند و باعث می ‌شوند که تصاویر واقعی تر به نظر برسند و حتی ممکن است که احساس کنید تصاویر در صحنه به سمت شما در حال حرکت است.

 از طریق عینک های سه بعدی میتوانید بازی های سه بعدی را بر روی صفحه نمایش دو بعدی تخت به صورت سه بعدی و با عمق ببینید.

تماشای فیلم‌های سه بعدی با عینک 3d

در اکثر فیلم های پرفروش دنیا فیلمبرداری به صورت سه بعدی انجام می شود و شما برای تماشای آن به عینک سه بعدی نیاز دارید، به طور معمول تصاویر در فیلم ها در دو بعد ارتفاع و عرض دیده می شود ولی زمانی که شما از فناوری این عینک ها استفاده کنید از این محدودیت خارج می شوید و تصاویر واقعی‌ تری را تماشا می ‌کنید.

 هر یک از  تکنیک های تصویربرداری سه بعدی عینک های متفاوتی نیاز دارد و در واقع تلویزیون یا پروژکتور جایگاه کد گشا را دارد  و تصویر را نشان می دهد.

 زمانی که یک تصویر سه بعدی در صفحه نمایش منتقل می شود اطلاعات به صورت جداگانه به چشم چپ و راست ارسال می ‌شود و این تصاویر روی صفحه نمایش همپوشانی دارد به خاطر همین بدون عینک تصویر برای شما تار نظر می رسد. زمانی که شما از این عینک ها استفاده می کنید لنز های چپ و راست عینک عملکرد متفاوتی را دارند و در حقیقت این تصاویر مغز را فریب میدهند تا مغز دو تصویر را به عنوان یک تصویر درک کند و در نتیجه تماشای شما یک تصویر سه بعدی می شود.

انتخاب بهترین عینک سه بعدی

این عینک ها در مدل های مختلف و همچنین قیمت های مختلف موجود میباشد و انتخابشان به عوامل مختلفی از جمله نوع تلویزیون و میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید بستگی دارد در این قسمت به بررسی برخی است عینک های سه بعدی می پردازیم.

همه چیز درباره عینک سه بعدی

عینک های سه بعدی آناگلیف

این عینک ها قدیمی ترین عینک های سه بعدی هستند که با لنز های قرمز و آبی شناخته می شوند، قاب آنها از کاغذ یا مقوا ساخته شده است  و با فیلتر کردن نور قرمز و آبی لنز های آن به صورت جداگانه کار می کند. در این نوع عینک عدسی قرمز به چشم کمک می کند تا قرمز را به عنوان سفید و آبی را به عنوان سیاه درک کند و در حالی که عدسی آبی عکس این موضوع را انجام میدهد، با استفاده از این نوع عینک هر چشم تصویر متفاوتی را می بیند و با این عمل مغز را فریب می‌ دهد تا دو تصویر را به عنوان یک تصویر واحد که دارای سه عمق است ببیند.

از مزیت های اصلی این عینک میتوان به قیمت پایین آن، سبک بودن وزن عینک، قابل استفاده بودن برای اکثر تلویزیون ها و کامپیوتر ها به جز تلویزیون های پلاسما نام برد. البته توجه داشته باشید که این عینک ها با تمامی مزایایی که دارند  ممکن است به سادگی پاره شوند و از بین بروند.

عینک های سه بعدی پلاریزه

عینک‌های پلاریزه معمولاً در سینماهای مدرن استفاده می شوند و از فریم پلاستیکی و یا مقوایی ساخته شده اند. این نوع عینک ها دارای لنز های تیره رنگ هستند و میزان نوری که وارد چشم شما می شود را محدود می کنند و یکی از لنز های آن به پرتو های عمودی نور و دیگری و پرتو های افقی نور اجازه ورود میدهد و کمک می کند  تماشاچی احساس کند که تصاویر دارای عمق هستند و در حقیقت برای او تصاویر سه بعدی نشان داده می شود.

 فیلم هایی که همزمان با دو تصویر روی هم نمایش داده می شوند از طریق این عینک ها دیده می شوند و بایستی صفحه نمایش دارای همان نوع فیلتر عینک باشد و این دو امر باعث میشوند که شما تصاویر را به صورت سه بعدی ببینید ،این نوع فناوری به فناوری سه بعدی پسیو معروف می باشد و بر روی هر نوع تلویزیون با قابلیت سه بعدی غیر فعال کار می کند.

از مزایای این عینک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱.(مواد سبک وزن و راحت )و شما میتوانید این لنزها  را به راحتی روی عینک طبی معمولی قرار دهید.

۲.قیمت پایین .

۳‌.امکان استفاده با اکثر تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی مدرن.

معایب عینک های پسیو

این عینک ها وضوح کمتری نسبت به تصاویر دو بعدی دارند و در آن ها خطوط افقی قابل توجه می باشد و درک عمق ضعیف تری نسبت به عینکهای سه بعدی شاتر دارند.

همه چیز درباره عینک سه بعدی

عینک های سه بعدی شاتر یا اکتیو

این عینک ها از قطعات الکترونیکی ساخته شده و نسبت به عینک های قبلی از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند. زیرا این عینک ها به باتری یا شارژر نیازمند دارند و دارای دکمه روشن و خاموش و فرستنده هستند و همچنین با  شاتر هایی که با سرعت در حال حرکت هستند  با تصاویر بر روی صفحه نمایش هماهنگ می‌شوند.

این عینک ها از مدل‌های قبلی که نام برده شد گران قیمت تر هستند و علاوه بر آن از کیفیت تصویر بهتری برخوردارند و شما برای اینکه بتوانید از این عینک ها استفاده کنید باید از یک تلویزیون پلاسما که قابلیت سه بعدی دارد استفاده کنید.

مزایای عینک های شاتر

۱. وضوح تصویر بالا به دلیل همگام سازی متوالی تصاویر چشم چپ و راست با صفحه نمایش.

۲.در این عینک برخلاف مدل پلاریزه کل فریم توسط هر چشم دیده میشود .

۳. این عینک ها برای تلویزیون پلاسما مناسب هستند.

معایب عینک های شاتر

۱.به دلیل داشتن باتری وزن آنها سنگین تر وحجیم تر است.

۲.قیمت آنها ۲ الی ۳ برابر بیشتر از عینک های پلاریزه است.

۳.در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی کارایی ندارند.

آیا میشود بدون عینک سه بعدی فیلم سه بعدی را تماشا کرد؟

جواب این است که بله شما می‌توانید بدون عینک هم این فیلم های سه بعدی را تماشا کنید، اما به دلیل نحوه فیلمبرداری و نمایش سه بعدی، بدون عینک تصویر برای شما تار خواهد بود و تماشای فیلم سه بعدی بدون عینک مخصوص، موجب خستگی چشم شما می شود.

آیا این عینک ها به چشم آسیب می زنند ؟

آسیب هایی که احتمال دارد از پیش بیاید از جمله: سردرد سرگیجه و حالت تهوع گزارش شده است، با این حال تمامی این حالات کوتاه مدت بوده و زمانی که بیننده تماشا را متوقف کند ،این اثرات نیز از بین میرود.

 آیا استفاده از عینک های سه بعدی برای کودکان مضر است؟

 تماشای زیاد تصاویر سه بعدی در سلامت چشم تاثیر میگذارد، پس باید زمان تماشای کودکتان را محدود کنید.

 از لحاظ قیمتی ارزانترین مدل عینک سه بعدی کدام است؟

 ارزان ترین این نوع عینک ها عینک های آنا گلیف هستند زیرا معمولا فریم آنها مقوایی و از شیشه های آبی و قرمز رنگ ساخته شده اند. ولی به علت کیفیت پایین عمر خیلی کمتری دارند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *