عینک آفتابی گران

یکی از مهم ترین و پر چالش ترین سوال ها در زمان خریدن عینک آفتابی این است که آیا می ارزد عینک آفتابی گران بخریم؟ اگر مایل هستید به پاسخ این سوال برسید ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید. لازم به ذکر است که یک استاد بینایی سنجی به نام جیمز ولفسان توضیح داده است هنگامی که برای خود عینک آفتابی می خریم هدف این است که میزان نور قابل مشاهده کم شود اما در واقع باید عینک بتواند از چشم ها در مقابل پرتو فرابنفش نیز محافظت کند.

همان گونه که می دانید اکثر عینک ها دارای برچسب یو وی ۴۰۰ هستند و به این معنا است که این عینک ها می توانند تا فاصله ۴۰۰ نانومتر از چشم های شما در مقابل اشعه های مضر محافظت کنند.

لایه محافظ در برخی عینک های آفتابی روی سطح لنز و برخی دیگر داخل لنز هستند

شایان به ذکر است که لایه ضد اشعه فرابنفش در سطح داخلی لنز قرار دارد و برخی دیگر این لایه را در سطح رویی دارند و نوری که به عینک می تابد را منعکس می کنند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این خطر نیز وجود دارد که اگر نور به پشت لنز بخورد پرتو فرابنفش به چشم بتابد. جیمز در این باره نیز توضیح می دهد که انواع جدیدی از عینک وارد بازار شده است که لنز های آن ها می تواند اشعه را به گونه ای جذب کند که مجددا منعکس نشود و به چشم نیز صدمه نزند.

عینک آفتابی باید پوست اطراف چشم را بپوشاند

اگر با خود درباره ی چگونگی تابش نور آفتاب فکر کنید متوجه می شوید که نور فقط به شکل مستقیم وارد چشم نمی شود ؛ در نتیجه عینک هایی که لنز کوچک دارند نور زیادی از اطراف آن به چشم ما وارد می شود پس بهتر است از عینک هایی استفاده کنید که بتواند اطراف چشمتان را به خوبی بپوشاند.

عینک آفتابی گران

تمام عینک های آفتابی مناسب رانندگی نیستند

یک کارشناس بینایی سنجی نیز به ب نکته ی خیلی مهم اشاره می کند که در هنگام انتخاب عینک باید به شیشه عینک ها توجه کنید ؛ دقت کنید که عینک هایی با شماره صفر روشن ترین و عینک شماره چهار تیره ترین آن ها است . عینک هایی که شماره ۴ هستند حدود ۴ تا ۹ درصد از نور مرسی را رد می کنند پس این عینک ها به هیچ عنوان برای رانندگی مناسب نیستند.

علاوه بر این ها باید اضافه کنیم که عینک های شماره ۳ چیزی حدود ۹ تا ۱۸ درصد از نور را رد می کنند و می توانید از آن برای رانندگی استفاده کنید البته به این شرط که شیشه های ماشین دودی نباشد.

عینک تیره تر بهتر نیستند

کاترین و گرگ نیز با استفاده از دستگاه مقدار اشعه فرابنفش و نور مرئی را اندازه گرفتند؛ به عنوان مثال عینک ری بن که شیشه های تیره ای دارند نزدیک به صفر درصد پرتو فرابنفش و ۱۰ درصد نور مرئی را رد می کنند و به چشم ها می رساند اما عینک دیگری که لنز قهوه ای دارد صفر درصد پرتو فرابنفش و نزدیک به ۳۵ درصد نور مرئی را به چشم می رساند پس تیره تر بودن به معنای بهتر بودن نیست و این که شما یک عینک تیره انتخاب کنید تنها به سلیقه تان بر می گردد.

لنز های پلاریزه محافظت بیش تری ندارند

لازم است بدانید که لنز های پلاریزه از تابش های افقی جلوگیری می کنند؛ کاترین در این باره نیز می گوید: شیشه های پلاریزه برای مواقعی طراحی شده است که در یک هوای بارانی در حال رانندگی هستید و انعکاس نور آفتاب از جاده به چشم های شما تابیده می شود و نور به نسبت شدیدی به چشم های شما می رسد . این عینک ها در زمان استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه مشکل ایجاد می کنند.

یک کارشناس بینایی سنجی نیز می گوید: چنان چه در هنگام رانندگی از عینک آفتابی استفاده می کنید بهتر است چک کنید که می توانید صفحه دستگاه راهیاب را نگاه کنید یا خیر.

عینک آفتابی گران

اطلاعات روی برخی عینک ها با خود عینک تطابق ندارند

بهتر است این نکته را نیز اضافه کنیم که برخی عینک ها با اطلاعات مندرج شده تطابق ندارند ؛ کاترین و گرگ بار دیگر آزمایش کردند و این بار دو عینک با قیمت مناسب که هر دو یو وی ۴۰۰ داشتند را بررسی کردند . عینک اولی اصلا جلوی اشعه با نمی گرفت و یو وی عینک دومی نیز ۵۷ بود یعنی عینک ها بیش تر از نصف اشعه فرابنفش را عبور می دهد.

کاترین اضافه می کند که عینک هایی با تیرگی بیش تر نور کم تری به مردمک نمی رسد و آن وقت است که مردمک چشم باز تر می شود و پرتو فرابنفش بیش تری به قرنیه و شبکیه می رسد که موجب آسیب دیدن به چشم می زد. او پیشنهاد  می کند که عینک آفتابی مناسبی تهیه کنید .

ممکن است عینک گران تر دوام بیش تری داشته باشد اما صرفا محافظت بیش تری ندارند

اگر به دنبال یک خرید عینک آفتابی بهتر هستید می توانید عینکی با لنز های شیشه ای بخرید ؛ درست است که قیمت این عینک ها از عینک های پلاستیکی بیش تر است اما خرید آن بهتر است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت بابا نشان دهنده ی کیفیت بالا نیست و صرفا به این معنا نیست که این عینک گران تمام استاندارد های لازم را دارد .

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *