علائم نیاز به عینک

تمام کارها و فعالیت های فرد تحت تاثیر بینایی او قرار دارد. بنابراین سلامت بینایی از اهمیت زیادی برخوردار است که برای حفظ آن باید کارها و مراقبت هایی را انجام داد. اما گاه ممکن است بینایی فرد تضعیف شود و یا با مشکل مواجه شود که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد. در بیشتر مشکلات بینایی فرد به کمک عینک می تواند بینایی خود را تقویت کند. عوامل متفاوتی باعث تضعیف بینایی و مشکل در دید فرد می شود که یکی از آن ها افزایش سن می شود. با افزایش سن بینایی فرد تضعیف می شود که به عینک نیاز دارد.

نشانه های متداول و علائم نیاز به عینک

مشکلات بینایی در اغلب موارد بدون علامت بوده اما در برخی شرایط فرد علائم واضحی را مشاهده می کند که نشان از تضعیف قدرت بینایی وی می باشد. در ادامه به شایع ترین علائم نیاز به عینک خواهیم پرداخت.

تاری دید

در برخی از مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی یا دور بینی، تاری دید در فرد ایجاد می شود به گونه ایی که فرد در دیدن اجسام، تصاویر و یا خواندن روزنامه یا کتاب دچار مشکل می شوند. اگر مشکل تنها در دیدن اجسام نزدیک است در نزدیک بینی فرد مشکل وجود دارد و اگر دور بینی فرد مشکل داشته باشد مشکل در دوربینی اوست. برای تشخیص دوربینی یا نزدیک بینی باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

علائم نیاز به عینک

سردرد های مکرر

سردردهای مکرر علل مختلفی دارد که اصلی ترین علت آن میگرن می باشد؛ اما به صورت کلی خستگی های چشمی نیز باعث سردرد می شود. اگر به مدت زیادی چشم در برابر نور شدید قرار گیرد و یا از لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر و گوشی های موبایل زیاد استفاده شود، چشم خسته می شود که باعث سردرد نیز می شود. ضعف در بینایی باعث می شود که فرد برای درست دیدن اجسام و تصاویر فشار زیادی به چشم وارد کند که این موضوع نیز باعث سردرد می شود.

بینایی ضعیف به دلیل تغییر نور

به هنگام دیدن اجسام در نور شدید و یا در تاریکی، ماهیچه هایی در چشم وجود دارد که باعث تغییر سایز مردمک چشم می شود، این‌گونه در این شرایط بینایی برای فرد تسهیل می شود. با افزایش سن ماهیچه های مربوطه چشم ضعیف می شوند و در شرایط تغییر نور بینایی برای فرد دشوار می شود. اگر شما هم دچار این حالت هستید برای معاینه چشمان خود به پزشک متخصص و یا اپتومتریست مراجعه نمایید.

ریز کردن چشم ها

اصولا افراد برای دیدن اجسام دور، دقت و تمرکز در مشاهده کردن، چشمان خود را ریز می کنند که امری طبیعی است. اما اگر این کار به صورت دائمی انجام شود،‌ممکن است نتیجه ضعف بینایی و ضعف ماهیچه های چشم باشد. ریز کردن چشم بیشتر در کودکانی که نیاز به عینک دارند مشاهده می شود.

مشاهده هاله هنگام قرار گرفتن در معرض نور

اگر هنگام مشاهده نور احساس می کنید در اطراف اجسام هاله هایی وجود دارد باید بگوییم که چشمان شما احتیاج به عینک دارد. مشاهده هاله در اطراف اجسام یکی دیگر از علائم مشکل در بینایی است.

نگاه کردن دائم به صفحات الکترونیکی

صفحات الکترونیکی مانند کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و غیره دارای اشعه و نورهایی هستند که برای بینایی مضر می باشند. اگر شما برای کار، سرگرمی و گذراندن وقت ساعات زیادی از روز را به نگاه کردن به این صفحات اختصاص می دهید ممکن است به مرور زمان به عینک احتاج پیدا کنید. به صورت کلی برای استفاده از صفحات الکترونیکی عینک هایی ساخته شده است که به کمک آن ها می توان از آسیب های چشم جلوگیری کرد.

چند بینی

هنگام مشاهده  اجسام و یا مطالعه ی کلمات ممکن است آن ها را به صورت دو تایی یا بیشتر مشاهده کنید. به این عارضه دوبینی یا چند بینی گفته می شود که یکی از علائم نیاز به عینک می باشد.

مشکل دید در شب

اگر مشاهده و دیدن اجسام و تشخیص آن‌ها در شب برای شما سخت و دشوار است ممکن است به عینک نیاز داشته باشید همچنین به هنگام نیاز به عینک رانندگی در شب نیز برای شما دشوار است.

 معاینه ی چشم ها باید به چه صورت باشد؟

چشم ها به صورت کلی احتیاج به مراقبت دارند و باید هرسال چشم ها توسط پزشک متخصص معاینه شود تا در صورت نیاز به عینک طبی و ابتلا به بیماری های چشمی در سریع ترین زمان آن‌ها را تشخیص داد و نسبت به درمان آن ها اقدامات لازم را انجام داد. بیماری های چشمی که در فرد ایجاد می شود اگر به موقع تشخیص داده شود درمان آن راحت تر و موثرتر می باشد و اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود از حاد شدن و پیشرفت آن می توان جلوگیری کرد. پس معاینه ی چشم ها باید سالی یک مرتبه انجام شود اما اگر شما از عینک استفاده می کنید و چشمان شما ضعیف است بهتر است معاینات را هر شش ماه یک بار انجام دهید.

علائم نیاز به عینک

اهمیت معاینه ی دوره ای از چشم ها

تمام بیماری هایی که در چشم و بینایی ایجاد می شود با عینک درمان نمی شوند و به این اندازه سطحی نیستند به همین دلیل در بیماری های چشمی مانند دیگر بیماری ها تشخیص به موقع بسیار حائز اهمیت است چنانچه ممکن است برخی از بیماری هایی که هیچ علائم خاصی ندارند به تدریج و به مرور باعث از بین رفتن بینایی شود‌. درصورت نیاز به عینک، در صورت عدم مراجعه به موقع نمره ی چشم شما افزایش می یابد.

چند راهکار برای مراقبت از چشم

 برای مراقبت از چشم ها راهکارهایی وجود دارد که با انجام آن ها می توان از بیماری های چشمی و نیاز به عینک جلوگیری کرد برخی از این راهکارها عبارتند از:

  • به هنگام قرار گرفتن در مقابل نور شدید از عینک های مخصوص مانند عینک های آفتابی استفاده کنید.
  • اگر از صفحات الکترونیکی زیاد استفاده می کنید از عینک های مخصوص استفاده نمایید.
  • بعد از مطالعه ی زیاد و یا استفاده ی طولانی از گوشی ، چشم ها را نرمش دهید.
  • از خوابیدن با آرایش چشم خودداری کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *