عدسی‌های Ophthalmic

همانطور که می‌دانید امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از عینک استفاده می‌کنند. مشکلات بینایی با توجه به سبک زندگی مدرن روز به روز در حال افزایش اند و خود نیز انواع مختلفی دارند که برای رفع و اصلاح آن‌ها باید از روش‌های گوناگونی استفاده کرد. امروزه در عینک‌های طبی از عدسی‌های Ophthalmic استفاده می‌شود. این عدسی‌ها به بسیاری از افراد کمک می‌کنند تا صرف نظر از مشکلات انکساری چشم از تماشای دنیا لذت ببرند.

عدسی‌های Ophthalmic در انواع مختلف موجود هستند و به اظلاح مشکلات انکساری کمک می‌کنند. اگر شما هم با ضعف بینایی روبه رو هستید، حتما باید از یک عینک طبی دارای عدسی‌های اینچنینی استفاده نمایید. جالب است بدانید که علاوه بر عینک، لنزهای Ophthalmic نیز موجود هستند که می‌توانند در رفع مشکلات بینایی به شما کمک کنند. در این مقاله به معرفی انواع Ophthalmic خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید و این مقاله را مطالعه نمایید.

به چه مشکلاتی عیوب انکساری گفته می‌شود؟

برای آنکه با کاربرد دقیق عدسی‌های Ophthalmic آشنا شوید ابتدا باید بدانیم که منظور از عیوب انکساری چیست؟ عیوب انکساری به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند.

  1. نزدیک‌بینی: اغلب افرادی که با ضعف بینایی روبه رو هستند، به این مشکل دچار می‌باشند. آن‌ها می‌توانند اشیاء موجود در فاصله نزدیک را به خوبی ببینند اما در مشاهده اشیاء در فاصله دور مشکل دارند. مثلا خواندن نوشته روی تابلوها و تماشای تلویزیون کمی برایشان چالش برانگیز است.
  2. دوربینی: مشکل دوربینی دقیقا برخلاف نزدیک‌بینی است. در اینجا دیدن اشیاء در فاصله دور برای فرد بسیار آسان است. اما او نمی‌تواند به خوبی اشیائی که در فاصله نزدیک قرار دارند را ببیند. معمولا افراد دوربین هنگام کتاب خواندن یا کار با تلفن همراه به مشکل برمیخورند.
  3. آستیگماتیسم: آستیگماتیسم یا کژبینی نسبت به دو مورد پیشین مشکل پیچیده‌تری است و زمانی بروز می‌کند که انحناء قرنیه چشم غیرعادی باشد. در اینجا نیز فرد باید از عینک‌های طبی حاوی عدسی Ophthalmic استفاده نماید.

عدسی‌های Ophthalmic

انواع عدسی Ophthalmic

همانطور که گفتیم عدسی‌های Ophthalmic خود انواع مختلفی دارند و در سه دسته کلی قرار می‌گیرند. در اینجا قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

  1. عدسی‌های تک دید: عدسی تک دید یا Monofocal Lenses مناسب افرادی است که صرفا به یکی از عیوب انکساری (نزدیک‌بینی یا دوربینی) دچار هستند. این عدسی در اغلب عینک‌های طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و افراد بسیاری با کمک آن مشکلات بینایی خود را برطرف می‌سازند.
  2. عدسی دودید: عدسی‌های دودید یا Bifocals به افراد کمک می‌کنند تا به طور همزمان هر دو مشکل دوربینی و نزدیک‌بینی خود را اصلاح نمایند. اگر جزء افرادی هستید که به طور همزمان به این دو مشکل دچار می‌باشید. استفاده از عدسی دودید بهترین انتخاب برای شماست.
  3. عدسی تدریجی: عدسی‌های تدریجی یا Progressive Lenses می‌توانند به طور همزمان برای رفع و اصلاح کلیه مشکلات انکساری چشم کارآمد باشند. به همین خاطر است که امروزه استفاده از آن‌ها بسیار رایج است. افرادی که به عیوب انکساری متعددی دچار هستند، می‌توانند به سراغ این نمونه بروند.

جنس عدسی Ophthalmic

جدسی‌های Ophthalmic از نظر جنس نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که می‌توانید به توجه به    Ophthalmic نیاز خود نسبت به خرید آن‌ها اقدام نمایید.

  1. عدسی ارگانیک: عدسی‌های ارگانیک نشکن هستند و در برابر ضربه از خود مقاومت بسیار زیادی نشان می‌دهند. همچنین از نظر وزن نیاز بسیار سبک اند و می‌توانند انتخابی خوب و مناسب تلقی گردند. به همین خاطر بسیاری از خریداران این نوع از عدسی Ophthalmic را ترجیح می‌دهند.
  2. عدسی پلی کربناتی: عدسی‌های پلی کربناتی یا Polycarbonate از نظر استحکام بسیار بهتر از نمونه‌های ارگانیک می‌باشند و همچنین وزن آن‌ها نیز کمتر است. به همین خاطر گزینه‌هایی بهتر و مناسب‌تر قلمداد می‌شوند. اغلب موارد برای کودکان از این مدل استفاده می‌کنند.
  3. عدسی شاخص بالا: عدسی‌های شاخص بالا یا High Index در مواردی کاربرد دارند که فرد شماره چشم بالایی داشته باشد و ناچار شود از عدسی‌های فشرده استفاده نماید. عدسی‌های شاخص بالا در اینجا به کمک افراد می‌آیند. آن‌ها معمولا نسبت به شماره چشم مورد نظر، ضخامت اندکی دارند و به خوبی در فریم جا می‌شوند.

عدسی‌های Ophthalmic

عدسی Ophthalmic را از کجا تهیه کنیم؟

نخستین گام برای تهیه عدسی Ophthalmic مناسب مراجعه به پزشک و تعیین شماره چشم است. هنگامی که به مشکل دقیق خود و نمره چشمتان پی بردید، بهتر است در خصوص نوع و جنس عدسی نیز با پزشک مشورت کنید. سپس به سراغ مراکز و فروشگاه‌هایی بروید که بهترین عدسی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین می‌توانید در خوص قیمت و کیفیت هر کدام نیز به خوبی پرس و جو نمایید.

همچنین می‌توانید عدسی و عینک مناسب را به صورت اینترنتی نیز از فروشگاه‌های آنلاین تهیه نمایید. برای این کار کافی است تا در خصوص انواع عدسی Ophthalmic اطلاعات کافی و مناسب داشته باشید و نمره دقیق چشم خود را بدانید. به علاوه توجه نمایید که قیمت مناسب نیز یکی از مهم‌ترین پارامترها در خرید عدسی خوب و ایده آل است. پس عدسی خود را از فروشگاه‌هایی تهیه کنید که کالاهای خود را با قیمت مناسب به شما عرضه می‌کنند. به علاوه خرید از مراکز معتبر می‌تواند به شما کمک کند تا محصولی باکیفیت و بادوام داشته باشید.

سخن پایانی

عدسی‌های Ophthalmic برای برطرف کردن مشکلات انکساری چشم و رفع عیوب مختلف بینایی مانند نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کمک این عدسی‌ها افرادی بسیاری در سراسر جهان می‌توانند با وجود ضعف بینایی به فعالیت‌های روزمره خود مانند کتاب خواندن، تماشای تلویزیون و… بپردازند. همچنین لنزهای Ophthalmic نیز موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این عدسی‌ها خود از نظر جنس به سه دسته شاخص بالا، ارگانیک و پلی کربناتی تقسیم می‌شوند.

همچنین از نظر اصلاح مشکلات بینایی، می‌توان سه نوع عدسی Ophthalmic  را نام برد: عدسی تک دید، عدسی دودید و عدسی تدریجی که افراد می‌توانند با توجه به مشکل خود از آن‌ها استفاده نمایند. البته هر فرد باید متناسب با شرایط خود عدسی مناسب را انتخاب کرده و به کار برد. در این خصوص می‌توانید با پزشک خود مشورت نمایید. به علاوه این امر نیز بسیار مهم است که عدسی خود را از یک فروشگاه معتبر تهیه نمایید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *