شماره عینک اشتباه

افراد با توجه به میزان دید و تشخیص نمره عینک توسط چشم پزشک از عینک های متفاوتی استفاده می کنند در غیر اینصورت چشم ضعیف می‌شود و فعالیت مغزی با اختلال روبه رو می شود. یکی از مهمترین عوارض تجویز نمره اشتباه عینک بالا رفتن نمره چشم فرد و سردردهای خفیف و گاه هم شدید است که فرد را آزار می دهند. مشکلات تجویز شماره عینک اشتباه در کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد؛ زیرا بزرگسالان به دلیل علائمی که متوجه آن می شوند و گاهی که نسبت به دید اشتباه خود پیدا می‌کنند و به چشم  پزشک گزارش می‌دهند مانع از استفاده از عینک اشتباه می شوند.

اما متاسفانه کودکان نمی توانند متوجه این علائم شوند و لذا تعویض عینک اشتباه در کودکان عواقب جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. برای استفاده از عینک حتماً باید به چشم پزشک مراجعه کنید و از ایشان بخواهید متناسب با مشکلی که چشم شما به آن دچار می باشد عینک مناسب را تجویز نماید و نمره عینک شما را تعیین کند.

امروزه علاوه بر چشم پزشک هایی که با کسب پروانه از نظام پزشکی به ارائه خدمات می پردازند، افراد و گروه‌های مختلف عینک تجویز می‌کنند و نمره چشم فرد را با استفاده از ابزارهایی که خود دارند معین می کنند، به این امر بسنده نکنید و حتما به پزشک های متخصص مراجعه کنید.ممکن است حتی در فرایند عینک سازی توسط عینک سازان عینک اشتباه تجویز شود لذا برای عینک حتماً به عینک سازان حرفه ای و متخصص با تجربه که به کار آنها اطمینان دارید مراجعه کنید زیرا عوارض شماره عینک اشتباه می تواند در آینده کوتاه زندگانی شما را مختل نماید. عوارض شماره عینک اشتباه علاوه بر سردردهای خفیف و افزایش نمره چشم باعث کاهش تمرکز فرد و ایجاد انحرافات مخفی بر روی بالانس عضلات چشم میشود.

برخی از افراد از روی عینک هایی که فرد در مدت طولانی استفاده کرده است کپی بر می‌دارند و مجدد عینک نو می سازد. این کار اشتباه است طبق آیین‌نامه عینک طبی در موسسات عینک سازی  حتماً باید بر اساس نسخه ای که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد ساخته شود متاسفانه در بسیاری از عینک سازی های این امر رعایت نمی گردد. توصیه می شود که حتما این که عینک خود را بر اساس نسخه ی به روز تهیه نمایید.

شماره عینک اشتباه

اگر عینک طبی اشتباهی استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر عینک طبی شما با نمره چشم شما مناسب نباشد باعث خستگی چشم های شما میشود، سردردهای خفیف به همراه دارد که به مرور می تواند شدت پیدا کند اما در حالت اصلی چشم شما تغییر ایجاد نمی کند. علائمی که نشان دهنده ی خستگی چشم می باشد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دوبینی و تاری دید
 • کاهش تمرکز
 • خارش چشم ها
 • سنگینی پلک
 •  سردرد های شدید و مستمر
 • سوزش چشم و محیط اطراف آن
 • خشکی چشم و افزایش اشک چشم

از کجا متوجه شویم که شماره عینک اشتباه است؟

 ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که ما چگونه متوجه شویم که نمره عینک با نمره چشم یکی است یا خیر؟ نمره عینک طبی را چشم پزشک یا اپتومتریست تعیین می کند، شما خودتان نمی توانید مشکلات بینایی خود را تشخیص دهید شما تنها چیزی که می توانید متوجه شوید این است که چشم های شما ضعیف شده و یا دچار مشکلی در بینایی می باشید.

اما شما باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا در چند مرحله تحت معاینه  تخصصی قرار بگیرید تا مشکل چشم شما تشخیص داده شود و به شما بگوید که به کدام یک از عیوب انکساری چشم مبتلا هستید پس از تشخیص مشکل چشم شما، نوبت به انتخاب عدسی مناسب برای عینک طبی می رسد یعنی نمره چشم شما تعیین می‌شود، مشخص میشود که نزدیک بین و دوربین و آستیگماتیسم هستید و حالا با توجه به این بهترین عدسی برای عینک طبی شما انتخاب میشود.

با اینکه  لنز آن را هم چشم پزشک تجویز می کند و یا اینکه حداقل می تواند در انتخاب آن به شما کمک کند، ممکن است شما بخواهید عینک خود را عوض کنید شما باید بدانید که چه جنسی برای شما مناسب تر است. متناسب با مشکل چشم خود عینک مناسب را انتخاب کنید.

شماره عینک اشتباه

از  علائمی که نتیجه یک شماره عینک اشتباه می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  درد چشم: اگر نمره عینک با نمره ی چشم مناسب نباشد شما در چشم خود و اطراف آن دردی را احساس می کنید که به ویژه زمان استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر و نگاه کردن به تلویزیون بیشتر خود را نشان می‌دهد و مجبور هستید فشار بسیار بیشتری را تحمل کنید و اگر هم به مدت طولانی تری از آن استفاده کنید دچار خارش و خستگی بیشتری در چشم های خود می شوید.
 2.  سردردهای خفیف: از بارزترین نشانه های استفاده از عینک اشتباه سردردهای مکرر به ویژه بعد از خواندن کتاب، خیره شدن به صفحه کامپیوتر و تخته کلاس است، که شما به یک نقطه خیره می شوید برای بهتر دیدن عضلات چشم تلاش بیشتری می‌کنند شرایط اگر لنز عینک شما متناسب با نمره چشم نباشد سردرد می شوید.
 3. اگر دوبینی شما ادامه دارد: یکی از نشانه های لنز اشتباه دوبینی ادامه دار است، زمانی که دوبینی در شما به وجود می آید یا با کمی بستن پلک‌هایتان تار میبینید ممکن است نتیجه تجویز نادرست نمره عینک شما باشد. تعویض شماره چشم هم می‌تواند باعث باعث دوبینی شود.
 4.  بدون عینک آفتابی جایی نمی روید: اگر چشم شما تحمل قرار گرفتن در نور ندارد ممکن است چشم شما ضعیف تر شده باشد که حتی ممکن است نور صفحه تلویزیون برای شما آزار دهنده باشد.
 5. حالت تهوع دارید:  زمانی که یکی از چشم ها از دیگری ضعیف تر باشد پیام به درستی به مغز نمی‌رسد و حالت عمومی بدن شما به هم می‌خورد. لذا اگر یکی از شماره های لنز چشم شما درست کار نکند در این حالت به طور ناگهانی مغز دو چیز را دریافت می‌کند که برایش بسیار دشوار هست که این تصاویر را کنار هم قرار دهد و لذا شما با سرگیجه حالت تهوع و دوبینی مواجه خواهید شد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *