شستشوی لنز طبی و رنگی طبق دستور متخصصان

روزانه افراد زیادی از لنزهای طبی رنگی به منظور پزشکی و زیبایی استفاده می شود. لنز ارتباط مستقیمی با چشم دارد و این محصول بسیار مستعد جذب آلودگی است. به همین سبب در افرادی که از لنز استفاده می کنند، عفونت های چشمی زیاد مشاهده می شود که به دلیل عدم اهمیت و رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی از لنز و عدم استفاده ی صحیح از آن است. اگر شما هم از لنز استفاده می کنید و مایل به استفاده از آن هستید باید نکات مهم استفاده و نگهداری از آن را رعایت کنید تا دچار بیماری ها و عفونت های چشمی نشوید. یکی از مراقبت های مهم از لنز، شستشوی لنز بصورت صحیح و بهداشتی  است که در این مطلب به آن می پردازیم.

شستشوی لنز

شستشوی لنز یکی از مهم ترین مباحث نگهداری و استفاده از لنز است. شستشوی اصولی لنز در چند مرحله انجام می گیرد و ملزم به دقت و صبر فراوان است تا چشمانتان دچار صدمه نشوند. مراحل شستشوی صحیح و بهداشتی زیر طبق دستور متخصصان به صورت زیر می باشد که هر کدام را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

شستشوی لنز طبی و رنگی طبق دستور متخصصان

 1. در وهله ی اول دست های خود را با یک صابون معمولی و ملایم بشویید تا هرگونه آلودگی از دست های شما پاک شود البته در نظر داشته باشید که از صابون های نرم کننده استفاده نکنید زیرا این صابون ها برای لنز مناسب نیستند، پس از شستن دست هایتان را با یک حوله ی بدون پرز خشک کنید.
 2. حال به آرامی یکی از لنزها را از چشم خود خارج کنید و با انگشت اشاره و انگشت شصت خود ان را در کف دست خود قرار دهید.
 3. محلول ضدعفونی مخصوص لنز بر روی آن بریزید، دقت داشته باشید که به اندازه ی کافی محلول ضدعفونی بر روی آن بریزید به طوری که لنز در محلول غوطه ور شود و تمام زوایا و سطوح آن در محلول قرار بگیرد زیرا تنها در این صورت است که لنز از هرگونه آلودگی و مواد آرایشی پاک می شود، همچنین هنگامی که لنز درون چشم قرار دارد. چشم مولکول هایی می سازد که بر روی لنز جمع  شوند و در صورت ماندگاری بر روی آن سبب عفونت چشمی می شوند. نکته ی مهم که باید مورد توجه قرار دهید این است که اگر در اندازه ی محلول خساست به خرج دهید باعث آسیب به چشمانتان خواهید شد.
 4. خیلی آرام به طوری که بر لنز فشاری وارد نشود با انگشت اشاره ی خود محلول را بر روی لنز بمالید. حرکت انگشت باید به صورت رفت و برگشت باشد تا ساختار لنز آسیب نبیند.
 5. برای لنز چشم دیگر خود نیز همین مراحل را با دقت زیاد انجام دهید.
 6. در آخر جا لنزی خود را از محلول تازه و تمیز پر کنید و لنز را درون آن قرار دهید.

شستشوی لنز طبی و رنگی طبق دستور متخصصان

نکات کاربردی درباره شستشوی لنز طبی و رنگی

در شستشوی لنز باید نکات بسیاری را در نظر بگیرید. زیرا در صورت عدم شستشوی صحیح ممکن است به لنز آسیب برسانید و از آن جایی که لنز تماس مستقیمی با چشم دارد هر گونه آسیب لنز باعث صدمه دیدن چشم نیز می شود. برخی نکات کاربردی که در شستشوی لنز به شما کمک می کند را در ذیل خلاصه کرده ایم.

 • گفته شد که هنگام استفاده از لنز، چشم ماده ای از خود تولید می کند که بر روی لنز جمع می شوند، شستشوی این ماده از روی لنز نیازمند محلول دیگری است که باید از پزشک متخصص بپرسید و آن را تهیه کنید. هر چه مدت زمان استفاده از لنز طولانی‌تر باشد، مواد زائدی که بر سطح آن جمع می‌شوند نیز، بیشتر خواهد بود.
 • قسمت بالایی بطری محلول ضدعفونی را با سطوح تماس ندهید زیرا آلودگی و میکروب جذب می شود و هنگام ریختن محلول بر روی لنز، آن را نیز آلوده می کند.
 • برای شستن لنز از آب استفاده نکنید. آب دارای انگل و میکروارگانیسم است که لنز آن را به خود جذب می کند و باعث عفونت شدید چشم می شود.
 • جا لنزی را مرتب باید تمیز و استریل کنید این کار باید هر بار که لنز را خارج می کنید صورت گیرد در غیر این صورت هفته ای یک بار نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. برای تمیز کردن جالنزی از همان محلول ضدعفونی لنز استفاده کنید و بعد در هوا اجازه دهید کاملا خشک شود.
 • به تاریخ مصرف لنز دقت کنید و از لنز تاریخ گذشته به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • لنز و جا لنزی را در سرویس های بهداشتی و حمام قرار ندهید.
 • محلول های شستشوی لنز متفاوت بوده و برخی برای شستشوی لنز، برخی برای شستشوی جالنزی، برخی برای پر کردن جالنزی و برخی چند منظوره هستند.

شستشوی لنز طبی و رنگی طبق دستور متخصصان

نکته ی مهم در خصوص استفاده از لنز

حتما از لنزهای مرغوب و مناسب استفاده کنید تا از سالم بودن آن مطمئن باشید و از صدمه دیدن چشم خود جلوگیری کنید به همین منظور اینکه از چه برندی استفاده می کنید دارای اهمیت زیادی است. اما علاوه بر این موضوع نکات دیگری برای استفاده از لنز وجود دارد که حتما باید درنظر گرفته شود، از جمله:

 • برای استفاده از انواع لنزهای طبی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطمینان از مناسب بودن لنزها بعد از خرید و تهیه ی آن ها حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید و نظر او را درباره ی لنز خود بپرسید تا ببینید مناسب است یا خیر.
 • از شستشوی لنز و لوازم جانبی آن با شیر جدا خودداری کنید.
 • در صورت تماس لنز و لوازم جانبی آن با آب شیر حتما از محلول های ضد عفونی چند منظوره استفاده کنید.

سخن آخر

مراقبت و نگهداری از لنز باید به صورت کاملا بهداشتی و اصولی صورت گیرد اما قبل از آن باید یک لنز مناسب و خوب را تهیه کنید این گونه می توانید از بیماری های چشمی و عفونت ها جلوگیری کنید یا تا حد زیادی احتمال آن ها را کاهش دهید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *