درمان آستیگماتیسم با عینک

چشم انسان دارای یک عدسی کروی است. اگر این عدسی از حالت استاندارد و معمول خود خارج شود به شکل بیضی درمی آید. با ایجاد یک کانون نقطه ای در پشت عدسی ما دید خوبی خواهیم داشت ولی با تغییر حالت آن دو کانون خطی به وجود آمده و تقسیم تصاویر پشت عدسی به صورت نامساوی انجام می گیرد. با این حال بر روی شبکیه متمرکز شده وتصاویر به صورت ناواضح دیده می شوند. به عبارتی دیگر تصویر چه در نزدیک فرد و چه در دور قرار داشته باشد به صورت تار دیده می شود.

در حالت چشم آستیگمات با بالا رفتن درجه چشم هم تصویر دور و هم تصویر نزدیک تار دیده می شود. دلیل به وجود آمدن این حالت انحنای غیریکنواخت قرنیه می باشد. افرادی که به این حالت دچار می شوند تاری دید نزدیک و دور را باهم خواهند داشت. آستیگمات بودن چشم ها ممکن است از زمان تولد فرد به وجود آید. این مشکل به مرور زمان بهتر یا بدتر نمی شود و شخص می تواند در هنگام ثابت شدن آن عمل لیزیک انجام داده و این مشکل را برطرف کند.

آستیگماتیسم قابلیت برطرف شدن را دارد؟

آستیگماتیسم قابلیت درمان کامل راندارد، ولی با استفاده از عینک و لنزهای تماسی می توان دید ناشی از آن را درمان کرد. افرادی که به آستیگماتیسم خفیف دچار هستند، ممکن است متوجه هیچ تغییری در بینایی خود نباشند در نتیجه نیاز به درمان خاصی ندارند. با این وجود افراد مبتلا به آستیگماتیسم شدیدتر از تاری دید رنج برده و نیاز به درمان واصلاح دید قرنیه خود دارند.

برای تصحیح حالت نزدیک بینی و دوربینی می توان از عینک ها با شماره چشم مورد نظر و لنز استفاده نمود. باید توجه داشت که برای کسانیکه حالت وفرم قرنیه شان بسیار با حالت عادی متفاوت است ممکن است استفاده کردن از لنزهای تماسی به سختی امکان پذیر باشد و یا حتی نتوان از آن استفاده کرد.

درمان آستیگماتیسم با عینک

حالت آستیگماتیسم چشم تا حدودی با عینک درمان می شود و باعث بهبود دید فرد می گردد. آستیگماتیسم به طور کلی به دو حالت منظم و یا نامنظم تبدیل می شود. اگر منظم باشد، دید شخص با زدن عینک کامل می شود ولی اگر نامنظم باشد یعنی قرنیه دارای مشکلاتی از قبیل: قوز قرنیه، کدورت قرنیه، آب مروارید و… باشد، برای درمان آن باید اقداماتی را انجام داد. ایجاد شدن موارد ذکر شده میتواند در اثر ضرباتی که در کودکی به چشم وارد شده است به وجود آید.

درمان آستیگماتیسم با عینک

انواع درمان آستیگمات

برای درمان روش های متعددی از قبیل، عینک، لنزتماسی، عدسی تصحیح کننده و عمل وجود دارد. لنزهای تماسی می توانند آستیگمات قرنیه و عدسی را تصحیح کنند. دارای انواع مختلفی اند که عبارتنداز: لنز نفوذپذیر، لنز نرم، لنز سخت، لنز دوکانونی و… بسته به تجویز پزشک یکی از لنزهای نام برده شده مورد تجویز قرار می گیرد.

عدسی های تصحیح کننده برای انحنای قرنیه استفاده می شود. در جراحی آستیگمات برای فرم دادن مجدد به قرنیه به حالت دهی در سطح آن پرداخته و آن را برطرف می کنند. دو مدل عمل جراحی برای این منظور وجود دارد :

 ۱) عمل تصحیح شکست نور

 ۲) عمل لیزیک چشم

بیماری آستیگمات چشم همانند مشکل دوربینی و نزدیک بینی می باشد که افراد را به استفاده از عینک های طبی مجبور می کند. عینک یا لنز یک اصلاح کننده دید است. درمان آستیگمات چشم با عینک یکی از ساده ترین راه حل ها بوده که برای بهبود دید افراد مبتلا به آستیگماتیسم موثر می باشد. به عدسی طبی اصلاح کننده دید، عدسی هلالی گفته میشود. اینگونه عدسی ها می توانند نور را به جهت خاصی بیشتر از مابقی جهت ها معطوف کنند. اگر با مشکل جدی آستیگماتیسم دست وپنجه نرم می کنید، با مراجعه به پزشک، بهترین راه درمان استیگمات را دریافت کنید.

عینک و مخاط درون چشم می تواند تمام موارد آستیگماتیسم را اصلاح کند. ولی اگر فقط آستیگماتیسم جزئی می باشد و مشکل دیگری برای بینایی وجود ندارد، امکان دارد حتی به عینک نیازی نداشته باشید.

بهترین زمان استفاده از عینک آستیگمات

 در هنگام روبه رو شدن با علائم آستیگماتیسم مهم است، فرد بداند که برای اصلاح وضعیت خود چه کاری باید انجام بدهد. ولی با آزاردیدن چشم بهتر است فرد به پزشک مراجعه کرده و ایشان بهترین ابزار اصلاح بینایی را پیشنهاد نمایند. بهترین زمان برای استفاده از عینک آستیگمات هنگامی است که دید شما تار و خستگی چشم دارد. برای متعادل کردن شکست نور چشم پزشک لنزهای تک دید خمیده ای را برای شما تجویز خواهد نمود.

 آستیگماتیسم در کودکان به چه نحوی می باشد؟

بسیاری از کودکان در هنگام تولد به آستیگماتیسم مبتلا می باشند. و در اغلب آنها قبل از تولد یک سالگی این مشکل برطرف خواهد شد. زمانیکه کودکی از نظر بینایی درمان پیدا نکند، در مدرسه نیز دچار مشکل شده و این مشکل می تواند منجر به اختلال در یادگیری کودک شود. ازآنجا که کودک نمی تواند نارضایتی خودرا از دید جلو نشان دهد برای مطمئن شدن از دید صحیح کودک بهتر است از شش ماهگی معاینه چشم انجام دهد.

درمان آستیگماتیسم با عینک

پیشگیری و عوارض عینک نزدن در حالت آستیگماتیسم

تاکنون راه شناخته شده ای برای جلوگیری از ایجاد آستیگماتیسم وجود ندارد. خوب است بدانید در هنگام ایجاد قوز قرنیه بهتر است تا جاییکه امکان دارد چشم خود را مالش ندهید. در هنگام مبتلا بودن به آستیگماتیسم و عینک نزدن باید انتظار عوارضی همچون، تاری دید، سردرد و خستگی چشم راداشته باشید. با این وجود فرد مبتلا به آستیگماتیسم همیشه نیاز به عینک ندارد.

به طوریکه فرد می تواند آستیگماتیسم باشد ولی به وضوح ببیند. آستیگماتیسم هم می تواند مانند مابقی قسمت های بدن در طول زمان دچار تغییراتی شده و بدتر یا بهتر شود. معاینه منظم توسط چشم پزشک یا اپتومتریست، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

راه حل درمان دائمی آستیگماتیسم

برای افرادی که مایل به راه حلی دائمی برای رفع تاری دید هستند، جراحی راه خوبی است. در جراحی شکل قرنیه با استفاده از لیزرتغییر داده شده و این جراحی می تواند اصلاح دید ناشی از دفرم شدن را کاهش دهد. بهترین وموثرترین درمان برای آستیگماتسیم جراحی انکساری می باشد. کسانیکه علاقه به چنین جراحی دارند باید قبل از انجام موضوع را باپزشک معالج خود در میان بگذارند.

درآخر باید توجه داشته باشید که اگر میزان آستیگمات چشم کم باشد یا اصلا فرد نیاز به عینک پیدا نمی کند ویابا زدن یک دوره عینک این مشکل برطرف می شود ولی اگر آستیگمات چشم شدیدتر باشد یا باید فرد عینک ولنز های مناسب استفاده کند ویا به جراحی های چشم رو بیاورد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *