عینک آفتابی

در برابر پوست و چشم ها باید از اشعه مضر خورشید مراقبت کرد. به مرور زمان این ضرر در زندگی افزایش پیدا میکند به عبارت دیگر هر چه سن بالاتر برود آسیب های وارده توسط نور آفتاب بیشتر خواهد شد. باید توجه داشت که کودکان به دلیل اینکه زمان بیشتری را در بیرون از خانه مشغول بازی و سرگرمی اند و همچنین آنها دارای قرنیه شفاف تری اند در نتیجه جذب نور مضر خورشید توسط چشم آنها بیشتر از بزرگسالان بوده و در معرض خطرات وآسیب های چشمی توسط اشعه مضر آفتاب می باشند. به دلیل موارد گفته شده در بالا لازم است از عینک های آفتابی UV 400 استفاده کرده و مخصوصا برای کودکان هیچ گاه فریم های فیک و تقلبی راخریداری نکنید.

UV چیست؟

این کلمه عبارت است از؛ تابش الکترو مغناطیس نور خورشید که دارای ۴۰۰ نانومتر طول موج می باشد. انسان توانایی دیدن اشعه ماورابنفش را ندارد ولی این اشعه قابلیت عبور از جو را داشته و میتواند مضر باشد. در هرفصلی از سال میتواند مضر بوده و در هیچ کجا از زمین نمی توان از دست آن درامان بود.

عینک آفتابی UV 400 دارای لنزهای محافظ در برابر اشعه ماورابنفش بوده و به درستی میتواند وظیفه خود را در رابطه با ورود اشعه مضر به چشم به سرانجام برساند. لنزهای عینک آفتابی استاندار باید بتوانند تا۹۰ درصد از طول موج مرئی نیز از خورشید را فیلتر کند.

باید توجه داشت که تمام عینک های آفتابی نمی توانند در برابر اشعه مضر فرابنفش محافظت کنند. به گونه ای که اگر لنز عینک تیره رنگ بود به طور حتم در برابر اشعه محافظت می کند. حتی ممکن است لنزی تیره اوضاع چشم را بدتر کرده و باعث گشادشدن مردمک چشم شود.

عینک آفتابی زنانه

تفاوت عینک آفتابی با لنز پلاریزه و UV 400

هر کدام از دو نوع گفته شده یعنی لنز پلاریزه و خاصیت UV 400 متفاوت بوده و قابلیت های متنوعی خواهند داشت. لنز های پلاریزه دارای پوششی محافظ اند برای جلوگیری کردن از نورانعکاسی و بازتاب دهنده از آب و برف و… ولی به طور حتمی از ۱۰۰ درصد اشعه UV محافظت نمی کند.

راه های تشخیص UV 400 بودن عینک آفتابی

·         نشانه یا برچسب: برای تشخیص دارا بودن UV 400 عینک آفتابی، باید ابتدا به برچسب برروی لنز که نشانه قابلیت UV 400 می باشد دقت کرد. این برچسب نشان می دهد به چه مقدار این عینک میتواند در برابر اشعه های مضر چه نوع محافظتی از خود نشان دهد. باید توجه داشت که اگر این برچسب موجود نباشد یعنی این عینک نمی تواند در برابر اشعه های UV 400 از چشممان محافظت کند.

·         تیرگی لنز: باید توجه داشت که تیرگی لنز به معنای UV 400 بودن آن نیست. ولی به احتمال زیاد عینک آفتابی شفاف توان جلوگیری از ورود اشعه مضر خورشید را ندارد و نمیتواند از چشم در برابر آن محافظت کند. بهتر است قبل از خرید عینک را بر روی چشم خود قرار داده و در تمام زوایا تیرگی و روشنی لنز آن را بررسی کنید.

·         دستگاه Uv  سنج: در مطب های چشم پزشکی و مراکز بینایی در خانه سلامت ها، چنین دستگاه هایی وجود دارد که میتوان با قرار دادن عینک خود برروی آن میزان حفاظت از عینک خود در برابر اشعه ماورابنفش را یافت. انجام این کار معمولا هزینه زیادی در برنداشته ووقت شما را نیز نمی گیرد. علاوه بر مراکز گفته شده برخی فروشگاه ها نیز این دستگاه را دارند و میتوانند میزان حفاظت عینک شما را بیان کنند.

نحوه تشخیص عینک آفتابی uv400 بااستفاده از اسکناس و چراغ قوه یو وی

اگر در زمانی به اپتیومتر و دکتر چشم پزشک برای یافتن اینکه آیا عینک شما uv400 می باشد یا خیر، دسترسی نداشتید با روش زیر میتوان با کمترین وسیله آنرا تشخیص داد.

برای انجام تست uv400 در خانه به یک اسکناس، یک چراغ قوه یووی نیاز دارید. چراغ قوه های یو وی برای بررسی کردن جعلی بودن چک پول ها واسکناس ها مورد توجه می باشند. در مرحله اول ابتدا چراغ قوه را روشن و بر روی اسکناس بیندازید تا خطوط امنیتی را بر روی آن مشاهده کنید. در گام بعدی عینک آفتابی را بر روی اسکناس قرار داده و نور چراغ قوه را بر روی عدسی عینک آفتابی انداخته، حال در این مرحله اگر عینک آفتابی شما استاندارد uv400 راداشته باشد، دیگر نباید هیچ کدام از خطوط امنیتی اسکناس را مشاهده کنید، زیرا که عینک شما تمام اشعه یووی را کنترل کرده است. حال اگر هنوزهم مقدارکمی از خطوط امنیتی را میبینید، یعنی کمترل عدسی عینک شما در حد ۱۰۰ درصد نمی باشد و این برای چشم شما خطرناک خواهد بود.

توجه: هیچ گاه نور چراغ قوه یو وی را به صورت مستقیم به درون چشم خود نتابانید، زیرا موجب آسیب به چشم می گردد.

عینک آفتابی

دلایل و اهمیت استفاده از عینک آفتابی uv400

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه فرابنفش میتواند ضررهای زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله ضررهای آن که میتواند به صورت کوتاه مدت ایجاد شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

·         آفتاب سوختگی پوست

·         قرمزی ملهتب چشم

·         احساس کردن وجود شی ٔ درون چشم وخارش و سوزش آن

و…

علاوه بر عوارض کوتاه مدت، اشعه فرابنفش میتواند باعث ایجاد عوارض بلند مدت نیز شود.

·         ایجاد آب مروارید درچشم

·         تحلیل کردن ماکولا

و…

به طور معمول اکثر آسیب های ناشی از اشعه uv400 قبل از بیست سالگی اتفاق می افتد. کودکان به دلیل رفتن به مدرسه و تفریحات خارج از خانه مخصوصا در تابستان که نورآفتاب شدیدتر است، باید از عینک آفتابی uv400 استفاده کرد. علاوه بر کودکان، بزرگسالان را نیز تهدید آسیب های اشعه فرابنفش وجود خواهد داشت.

شرایط انقضای عینک ضداشعه uv400

پوشش ضداشعه uv400 ممکن است به مرور زمان از بین برود. ولی باید توجه داشت که این روند به سرعت پیش نرفته بلکه به کندی خواهد بود. ممکن است سالیان سال طول کشیده وعینک شما آن پوشش سابق را نداشته باشد. در این زمان بهتر است اگر از عینک ضداشعه uv400 استفاده می کنید، هر چند سال یکبار آن را تعویض کنید.

برخی عوامل بیرونی نیز بر کیفیت عینک تاثیرگذارند. گاه افراد نگران اند که اگر عینک خود را تمیزکنند سبب از بین رفتن پوشش uv400 می شود و یا اگر در معرض حرارت قرارگیرند کیفیت عینک آنها پایین آمده وباعث می شود حالت ضداشعه uv400 آن از بین برود. باید خاطرنشان کرد که جای هیچ یک از نگرانی های عوامل بیرونی بالا نیست.

عینک آفتابی

قیمت حدودی عینک های آفتابی uv400

قیمت چنین عینک های آفتابی بر اساس جنس و مادهای که برای ساخت آن به کار می رود تعیین می شود. برای ساخت عینکی که استاندارد باشد باید پروسه های ویژه آن بررسی و ارزیابی گردد. اگر عینک آفتابی خریداری شده استانداردهای لازم اشعه uv400 را نداشته باشد، نمیتواند از چشم شما محافظت کند. در نتیجه بهتر است به عینک هایی که به شکل نامتعارفی ارزان قیمت است، اعتماد نکنید. زیرا به احتمال زیاد قیمت ارزان محافظت کافی ندارد. به همین علت نخریدن آن در مواردی میتواند به صرفه تر از خریدنش باشد. برای خرید عینک های uv400 بهتر است به فروشگاه های معتبر مراجعه کرده زیرا دارای قیمت به نسبت بالاتری می باشند.

در آخر میتوان گفت چشم به عنوان یکی از مهمترین سرمایه های انسان بوده که هر روز در معرض آسیب های مختلفی می باشد. با توجه به آگاهی افراد به نسبت آسیب های چشمی مختلف در رابطه با اشعه یو وی بهتر است برای خرید عینک آفتابی مناسب و ضد اشعه uv400 اقدام کرده واز گنجینه باارزش خود در برابر اشعه مضر محافظت کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *