تاثیر عینک نامناسب بر روی چشم‌ها

 سلامت بینایی از مسائل مهمی است که از دوران کودکی نیاز به مراقبت و معاینه ی سالانه دارد زیرا هر گونه ایجاد مشکل و نقص در بینایی، زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد به همین سبب از اهمیت بالایی برخوردار است با وجود تمام اهمیت ها و گاه مراقبت ها همان طور که در اطراف خود مشاهده می کنید افراد زیادی نیازمند عینک هستند که تمام سنین را در گیر کرده است، مراقبت از سلامت چشم و بینایی بسیار مهم است اما نباید فراموش کرد که برخی از شرایط و عوامل  تاثیر گذار و مهم هستند.

عینک یکی از راه های بهبود بینایی افرادی است که بینایی آن ها دچار ضعف شده است و یا دچار تنبلی چشم هستند. اما همان طور که هر وسیله ای هم می تواند مفید باشد و هم مضر، عینک نامناسب نیز ضررهایی می تواند داشته باشد. بنابراین می توان گفت کسانی که متاسفانه نیاز به عینک پیدا می کنند به طور تقریبی عینک آن ها تا چندین سال  همراه چشمان آن هاست و از این جهت نیازمند انتخاب عینکی مناسب هستند زیرا با عدم توجه  به نکات و خرید یک عینک مناسب دست به انتخابی اشتباه می زنند و استفاده از یک عینک نامناسب مضرات بیشتری برای چشمان به ارمغان خواهند آورد.

اهمیت انتخاب عینک مناسب

عینک وسیله ای برای بهبود و درمان وضعیت بینایی افراد اما اگر عینکی که مورد استفاده بیمار قرار می گیرد نامناسب باشد برای فرد مضرات و عوارض بیشتری را ایجاد می کند. البته استفاده از عینک نامناسب حتی برای افرادی که برای زیبایی از عینک استفاده می کنند نیز خطرناک است ، مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که اثرات استفاده از یک عینک نامناسب ۲ یا ۳ سال بعد نمایان می شود و گاه این عوارض می تواند جبران ناپذیر باشد.

عینک در صورتی که نامناسب باشد می تواند  بر روی چشم، حالت چشم ها، نمره ی چشم، سردرد و دیگر موارد تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این اثرات، عینک نامناسب باعث آزردگی فرد از زدن عینک می شود به همین سبب بسیاری از افراد عینکی به دلیل انتخاب عینک نامناسب از استفاده از آن سر باز می زنند. در ادامه به برخی از اثرات منفی عینک نامناسب بر روی چشم ها می پردازیم.

تاثیر عینک نامناسب بر روی چشم‌ها

انتخاب عینک طبی مناسب در کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا اثرات منفی عینک نامناسب در کودکان بیشتر و خطرناک تر از بزرگسالان می باشد. برخی از عوارض عینک های نامناسب عبارتند از:

 •  خستگی چشم
 •   برایتان سخت است که چشمان تان را باز نگه دارید.
 •  درد گردن، پشت و شانه (معمولا به علت وضعیت بد بدن)
 • سردردهای مداوم
 • مشکل در تمرکز
 •   تاری دید
 • دوبینی
 •   خشکی چشم
 •    اشک ریختن
 •   خارش یا سوزش چشم
 •    درد چشم

تاثیر عینک نامناسب بر روی حالت چشم ها

استفاده از عینک در افرادی که دارای تنبلی چشم و یا انحراف چشمی هستند به طوری است که فرد باید تا چندین سال و به صورت دائمی از آن استفاده کند، به همین دلیل انتخاب عینک مناسب بسیار حائز اهمیت است. اگر عینکی که انتخاب می کنید دارای شیشه یا عدسی کوچک باشد باعث محدود شدن میدان شما به مرکز عدسی ها می شود و این عمر به مرور زمان باعث تضعیف ماهیچه های چشم می شود به همین سبب باعث تنبلی و کوچک شدن آن ها می شود که نتیجه ی آن تغییر حالت چشم ا از حالت طبیعی و نرمال خود است. در انتخاب عینک دقت کنید که شیشه های عینک کل چشم و ابرو را پوشش دهند تا میدان دید با محدودیت مواجه نشود.

تاثیر عینک نامناسب بر نمره ی چشم

نمره ی چشم عددی است که در پی معاینه ی چشم ها به وسیله ی پزشک متخصص و یا اپتومتریست و با دستگاه های سنجش و معاینه ی چشم ها به چشم بیمار نسبت داده می شود تا بیمار بتواند با توجه به آن عینک مناسب چشم خود را تهیه کند. اگر فرد بیمار از عینک نامناسب استفاده کند ممکن است نمره ی چشمش افزایش یابد و بینایی اش ضعیف تر  شود، همچنین استفاده از عینک با شماره چشم اشتباه باعث ایجاد ضرر در عملکرد مغز می شود. در مدت زمان استفاده از عینک هر شش ماه الی یک سال باید به چشم پزشک مراجعه و چشمان خود را مورد معاینه قرار دهید تا در صورتی که نمره ی چشمان شما تغیبر یافته باشد، عدسی مناسب را تهیه کنید.

تاثیر عینک نامناسب بر روی چشم‌ها

نکات مهم در انتخاب عینک مناسب

همان طور که پیشتر اشاره شد در انتخاب عینک مخصوصا برای کودکان باید نهایت دقت خود را به خرج دهید تا عینکی مناسب و اصولی تهیه کنید تا بتوانید با استفاده از آن بیماری های چشمی خود را درمان کنید و یا از حاد شدن آن ها جلوگیری کنید. برخی از نکاتی که باید به هنگام خرید عینک دقت کنید، عبارتند از:

۱.اندازه ی عینک : دسته های عینک باید به صورت درست بر روی گوش ها قرار گیرند، اگر عینک کوچکتر باشد شیشه های عینک به پلک ها می چسبند و باعث تاری دید و فشار بر روی بینی می شود و در صورتی که عینک بزرگتر از اندازه ی واقعی باشد بر روی بینی سر می خورد و باعث آزار فرد می شود.

 ۲.اندازه ی عدسی یا شیشه ی عینک: اندازه ی عدسی عینک باید به گونه ای باشد که کل چشم و بخشی از ابرو یا تمام ابرو را در بر گیرد ، اینگونه باعث حفظ شدن میدان دید طبیعی شما می شود و از خارج شدن حالت چشم های شما از حالت طبیعی خود جلوگیری می کند.

 ۳.جنس فریم عینک: جنس عینک باید مناسب باشد به عنوان مثال برای کودکان باید از فریم هایی منعطف استفاده کرد که خطر کمتری را برای کودکان داشته باشند و از عینک های فلزی و یا شیشه ای نباید استفاده شود.

 ۴. انتخاب عدسی و شیشه ی دقیق و مطابق با نمره ی دقیق چشم: انتخاب دقیق عدسی ها برای عینک سبب بهبود بینایی می شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *