انتخاب فرم عینک برای کودکان

سلامت بینایی یکی از مهم ترین مسائل است که باید به آن توجه ویژه و خاصی شود زیرا عدم بینایی یا ضعف در بینایی باعث مشکلات بسیاری در کارهای روزمره می شود و باید به این موضوع اهمیت فراوانی داد. ابتدا باید گفت که بیشترین نوع آسیب بینایی در کودکان ، تنبلی چشم  در بعضی کودکان نیز ضعیف بودن بینایی می باشد که هر کدام عینک و عدسی عینک خاص خود را طلب می کند.تنبلی چشم که در کودکان شایع تر است هر چه زودتر باید تشخیص داده و درمان شود. بهتر است به همین علت اولین معاینه ی چشم کودک در سه سالگی انجام می شود و باید هر سال تست بینایی گرفته شود که در صورت نیاز عینک باید تعویض گردد. انتخاب عینک طبی کودکان یک مسئله ی دیگری می باشد که انتخاب درست بسیار مهم است. همان طور که می دانید و احتمالا شنیده اید برخی کودکان از زدن عینک سر باز می زنند و با عینک مشکل دارند این مسئله ممکن است بر اساس اشتباه در انتخاب فرم عینک برای کودکان باشد که باعث اذیت و آزار کودک می شود به همین سبب از عینک زدن سر باز می زنند.برای انتخاب فرم عینک برای کودکان باید نکاتی را در نظر بگیرید که در این مقاله سعی کرده ایم برخی از مهم ترین نکات را برشماریم تا برای کودک خود بهترین فریم را انتخاب نمایید.

انتخاب فرم عینک برای کودکان

چند نکته ی مهم درباره ی انتخاب فرم عینک برای کودکان

اولین و مهم ترین مسئله این است که نوع جمجمه و شکل هندسی سر کودکان با بزرگسالان متفاوت است، این تفاوت تنها در سایز سر نمی باشد بلکه شکل هندسی ان به صورت کلی متفاوت است و با بزرگ شدن کودک نیز تغییر می نماید ، به همین خاطر در انتخاب فریم عینک دقت کنید و فریمی مناسب شکل سر کودک خود انتخاب نمایید که کودک دچار مشکل نشود به علاوه اینکه با بزرگ شدن کودک خود ، فریم عینک کودک را تغییر دهید.

  • جنس فریم عینک

فریم های عینک جنس های مختلفی دارند از جمله فلز، استات، پلی امید، نایلون و دیگر جنس ها و موادی که در ساخت فریم عینک ها به کار می رود. برای انتخاب فریم عینک برای کودکان باید به جنس آن نیز توجه کنید. برای فریم عینک کودکان توصیه می شود که از فریم های انعطاف پذیر، نرم استفاده شود ، مخصوصا توجه داشته باشید که در ساخت فریم ها فلز به کار نرفته باشد. منعطف بودن فریم خطرات احتمالی کم را نیز تا حد زیادی به صفر می رساند و کودک در استفاده از این فریم ها احساس راحتی بیشتری می کنند.

  • اندازه ی عینک

در تمام افرادی که نیاز به عینک دارند مسئله ی اندازه ی عینک مهم می باشد اما بزای کودکان اهمیت این مورد و موارد دیگر دو چندان می شود به همین علت دقت داشته باشید که اندازه ی عینک باید متناسب با اندازه ی صورت کودک باشد، به طوری که چشم های کودک باید از لحاظ افقی و عمودی در مرکز عینک قرار بگیرند. اندازه ی عینک بر میدان دید محدودیت ایجاد می کند که باید برای داشتن میدان دید طبیعی ، اندازه ی مناسب در نظر گرفته شود ، دقت کنید که عینک باید ابروها را نیز پوشش دهد.

  • دسته ی عینک

اندازه ی شیشه و محل عدسی ها مهم است ، از دیگر اهمیت اندازه ها در عینک ها ، اندازه ی دسته ی عینک می باشد که باید به آن توجه کنید. دسته ی عینک باید اندازه ای متناسب داشته باشد زیرا در صورت بزرگی طول دسته ی عینک، عینک بر روی بینی کودک شما سر می خورد و باعث اذیت کودک می شود و از طرفی اگر کوتاه باشد باعث چسبیدن شیشه های عینک به مژه های کودک می شود که باعث تاری دید می شود و باز هم در بینایی کودک مشکل ایجاد می کند و کودک از زدن عینک اجتناب می کند.

  • پل عینک

پل عینک قسمتی است که بر روی بینی قرار می گیرد و اهمیت زیادی دارد، زیرا۹۰ درصد وزن عینک بر روی بینی و همین قسمت پل عینک می باشد. اگر اندازه ی پل عینک بیش از حد باشد عینک بر روی بینی کودک سر می خورد و به پایین می افتد اما اگر کوچک باشد بر قسمت بالایی بینی فشار ایجاد می کند که باعث ازار کودک و در نتیجه اجتناب از استفاده از عینک می شود.

  • کش عینک یا بند کش عینک

کودکان هیجان و جنب و جوش خود را دارند و به اقتضای این جنب و جوش دائما در حال بازی هستند که باعث می شود کودکان در حال بازی به هیچ موضوع دیگری جز بازی ی فکر نکنند اما اگر کودک دائما درگیر عینک باشد و یا عینک بر صورت او بازی کند ممکن است   عینک خود را دور بیندازد و از استفاده از آن سر باز زند به همین علت بهتر است برای کودکان از بند کشی عینک استفاده کنید تا به هنگام بازی، دویدن ، ورزش و دیگر فعالیت ها ، عینک ثابت بر صورت کودک بماند.

انتخاب فرم عینک برای کودکان

  • انتخاب و سلیقه ی کودک

نکته ی غیرقابل انکار قدرت تصمیم گیری کودک است. کودکان مانند بزرگسالان می توانند در مورد مسائل مربوط به خود تصمیم گیری کنند و حق انتخاب دارند که باید به حقوق و انتخاب کودک نیز احترام گذاشت زیرا این مسئله تنها بر روان شناسی کودک تاثیر نخواهد داشت بلکه باعث می شود کودک با رضایت خود از عینک استفاده کند به همین منظور علاوه بر در نظر گرفتن نکات فوق و نکات انتخاب فریم مناسب ، به سلیقه ی کودک نیز توجه نمایید و بعد فریم را انتخاب و خریداری کنید.

  • ایمنی عینک

همان طور که در بحث جنس فریم عینک اشاره کردیم ، عینک باید دارای حداکثر ایمنی برای کودک باشد به طوری که در زمان بازی و ورزش و یا هنگام زمین خوردن او ، عینک خطر و تهدیدی برای سلامتی او نباشد بلکه عینک وسیله ای برای درمان بینایی و افزایش توانایی بینایی می باشد پس باید ایمنی و سلامت کودک را در اولویت قرار داد و از استفاده از فریم هایی که کوچک ترین خطری برای سلامتی کودک دارند باید پرهیز شود.

با توجه به تمام نکات فوق می توان گفت که علاوه بر مشخصه های یک فریم عینک مناسب ، سلیقه و انتخاب و ایمنی کودک در انتخاب فریم عینک مناسب بسیار تاثیر گذار خواهد بود ، همان طور که کودکان احتیاج به دقت و حساسیت دارند ، مسائل مرتبط با آن ها نیز دارای حساسیت فوق العاده ای است که نباید از ان ها غافل شد.

عینک وسیله ای برای درمان و کمک به افزایش بینایی کودک است پس نباید به گونه ای باشد که انجام فعالیت های کودکانه ی کودک را تحت تاثیر قرار دهد و باعث مزاحمت و ازار و اذیت کودک شود، از طرفی فراموش نکنید که با بزرگ شدن کودک ، نوع فریم و اندازه های ان ها نیز باید تغییر کنند تا کودک احساس راحتی بیشتری داشته باشد. راحتی و سلامت کودک امری مهم است که دغدغه ی تمام پدران و مادران می باشد ، در این مقاله نیز ما سعی کرده ایم در رفع یکی از دغدغه های پدران و مادران عزیز برای انتخاب صحیح فریم عینک مناسب ، کمک کنیم و امیدواریم که موثر واقع شده باشیم.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *