عدسی دو دید

بسیاری از افراد مشکل بینایی و تاری دید دارند. بعداز رسیدن به دوره میانسالی دچار مشکل پیرچشمی نیز می شوند. این افراد بعداز مبتلا شدن به پیرچشمی ناچارند که از چند مدل عینک برای مشاهده فاصله های دور و نزدیک ومیانی استفاده کنند. انواع عدسی های دوکانی برای اینجور مواقع به وجود آمده اند که میتوانند مشکل این افراد را حل کرده و همزمان یک عینک طبی کار دو عینک را انجام دهد.

عدسی های دودید یا دوکانونی معمولا برای افراد بالای ۴۰ سال که دو مشکل نزدیک بینی و دوربینی را باهم دارند می تواند مناسب باشد و باخرید تنها یک عینک هر دو مشکل بینایی برطرف شود. عینک های دارای عدسی دودید معمولا به نسبت عدسی های تک دید قیمت بالاتری دارند، اما دارای ارزش خرید نیز می باشند. به دلیل اینکه شما با خرید یک عینک دو مشکل بینایی خود را حل می کنید.

علاوه بر این نوع عدسی، عدسی های تدریجی نیز وجود دارند که برای دیدن اجسام در فاصله های مختلف مناسب اند، به صورتیکه میتوان اجسام را در فاصله های دور و نزدیک و متوسط دید. به این نوع عدسی ها، چند کانونی گفته می شود. که در مقایسه با عدسی های تک دید و دو دید گران ترند.

ظاهر عدسی های دو دید

در انواع عدسی های دوکانونی بخش بالای آن عدسی مخصوص دید دور وبخش زیرین آن مخصوص دید نزدیک است. هنگام مطالعه کردن و دیدن اجسام از فاصله نزدیک، از بخش پایینی عینک استفاده و هنگام دیدن اجسام در فاصله دورتر از بخش بالایی آن کمک می گیریم. این مدل عدسی ها از لحاظ ظاهری به سه دسته طبقه بندی می شوند که عبارت است از:

  • عدسی دو دید ناخنی: در این مدل عدسی بخشی که مربوط به دید نزدیک است به شکل یک نیم دایره در بخش زیرین عدسی قرارگرفته که دید نزدیک را برای شخص ممکن می سازد. این مدل از عدسی در بین انواع عدسی های دوکانونی، رواج بیشتری داشته و به آنها فلت تاپ نیز گفته می شود
  • عدسی دودید خطی: ظاهر این نوع عدسی ها شبیه به عدسی های معمولی بوده با این تفاوت که در بخش میانی آن خطی وجود دارد که ، عدسی دید دور و دید نزدیک را از هم جدامی کند. قسمت بالای خط مخصوص دید دور و قسمت پایین آن برای دید نزدیک است. از این عدسی بیشتر کودکان استفاده می کنند. قاب این عدسی ها معمولا باید دارای ارتفاعی کامل باشد تا بتوان هر دونوع عدسی را به موازات هم قرار داد.
  • عدسی دو دید نامرئی: عدسی دو دید نامرئی مانند عدسی های دوکانونی ناخن دار، دارای یک بخش دایره های مجزا برای دید نزدیک است که به صورت نامرئی طراحی شده و توسط کسی که رو به رو قرار دارد به آسانی قابل مشاهده نیست.این نوع عینک ها دارای عدسی های بسیارکمتر از دیگر عدسی های دوکانونی یافت می شود.

مزایا و معایب عدسی دو دید

در رابطه با مزایای این نوع عدسی ها میتوان گفت، افرادی که در دید نزدیک و دور دچار مشکل هستند و نیازمند استفاده از دو عینک می باشند میتوانند از این نوع عدسی ها استفاده کنند. اینگونه هم در هزینه ها صرفه جویی شده و هم نهایتا با ساختن کمتر عینک ها آسیب کمتری به محیط زیست می رسد. در رابطه با معایب این مدل عدسی ها هم می توان اینگونه گفت که، تنها دو دید نزدیک و دور را برای شخص ممکن می سازد. خط تقسیم عدسی به طور واضحی قابل دیدن بوده و احساس خوش آیندی به شخص منتقل نمی کند. این افراد معمولا مشکل پرس تصویر یا دید را تجربه کرده و می توانند بسیار ناراحت کننده باشد.

قیمت انواع عدسی دو دید

این مدل عدسی ها معمولا به دلیل ساختن سفارشی، به نسبت عدسی های ساده قیمت بیشتری دارند. قیمت مدل های مختلف عینک های دو دید با توجه به شخصی سازی کردن آن و یاامکان دید در شب ویا دیدن در نورآفتاب را فراهم می سازد. به طور کلی خریدن این مدل عینک ها بسیار به صرفه تر از دو عینک هم نزدیک و هم دور می باشد.

برند های مختلفی برای عدسی های دو دید در بازار وجود دارد. هرکدام از آنها طراحی های مختلفی برای هرشخص که نیاز به استفاده از آنها دارد، وجود دارد. نکته اصلی در مورد آن مشورت صحیح و درست با مشاورانی است تا بتوان به درستی ویژگی های این تکنولوژی را یادآور شده بدون اینکه از برند خاصی حمایت به عمل آید. عدسی دودید تدریجی باید براساس اندازه گیری های عینکی که بر روی صورت شما قرار دارد انجام شود. هزینه عدسی دو دید همانطور که گفته شد به نسبت عدسی تک دید بیشتر بوده ولی باید در نظر داشت که بیمه تکمیلی به نسبت عینک تک دید، هزینه بیشتری را به شما پرداخت خواهد کرد.

دلیل استفاده از عدسی های دید تدریجی به جای دو دید معمولی

عدسی های دو دید تدریجی هیچ خطی رابه عنوان خط نشانه دودید بودن عینک ندارند و این موضوع باعث می شود که ظاهرشان مانند عدسی های تک دید باشد. میتوان به بیان دیگر اینگونه گفت که: عدسی های دو دید تدریجی به طورمناسب دیدی را کامل برای شما فراهم می کنند، بدون اینکه خط دو کانونه بودن عدسی آن قابل تشخیص باشد. این مدل باعث می شود که جلوه بدی را به عینک نداده و سن را بالاتر نشان ندهد. عدسی های دو دید تدریجی به گونه ای طراحی شده اند که عدسی از بالا تا پایین به صورت تدریجی نمره اش تغییر کرده و این موضوع باعث می شود هر جسمی را چه در فاصله دور و چه نزدیک به راحتی و ظاهری درست مشاهده کنید. معمولا عدسی های دو دید تدریجی، دو دید بدون خط نیز نامیده می شوند، زیرا که هیچ خط مشخصی ندارند.

در آخر میتوان گفت عدسی های تدریجی را کسانیکه که مشکل هم دید نزدیک وهم دور و هم پیرچشمی دارند استفاده می کنند. در نظر داشته باشید که مانند عدسی های تک دید به لایه های پوششی مورد نظرخود نیز در هنگام انتخاب توجه داشته باشید. در هنگام سفارش و خرید اگر برایتان آنتی رفلکس و فتوکرومیک بودن شیشه نیز اهمیت دارد، توجه لازم را داشته باشید.

زایس (محصول کشور آلمان)

رودن اشتوک (محصول آلمان)

هویا (محصول کشور ژاپن)

ایندو (محصول کشور اسپانیا)

کاستوم (محصول کشور ایران)

اپتکس (محصول کشور ایران)