عدسی آب گریز چیست؟

انتخاب یک عدسی مناسب و با کیفیت بالا دقیقا به اندازه انتخاب یک عینک شاید هم از کمی از آن بیشتر اهمیت بالایی دارد. یکی از وظیفه اصلی عدسی عینک طبی اصلاح دید بهتر است البته فریم عینک برای دوام بهتر عینک دور شیشه عینک قرار می گیرد.

گرد غبار، بخار و عرق موجب کاهش دید پایین در عینک می شود که این وضعیت در اکثر عینک ها رایج است اما خوشبختانه، عدسی ضد آب وجود دارد که به آنها عدسی آبگریز نیزگفته می شود در واقع این نام  به معنای ترس از آب است، عدسی آب گریز می تواند به جلوگیری از مشکلات ناشی از آب، باران و عرق روی عینک کمک کند، به طور مسلم این موارد می تواند دید ما را مختل کند که با بکار بردن عدسی آب گریز در عینک می توان این مشکل را به راحتی حل کرد.

 اغلب برخی از عینک ها از جمله عینک طبی دارای عدسی آب گریز است این عدسی قابلیت های بالایی دارد از جمله اینکه آب گریز است و بخار نمی گیرد. به دلیل خاصیت آب گریز بودن عدسی، این روزها خرید عینک با پوشش آبگریزی بسیار ترند شده و اکثر افراد به دنبال این ویژگی در عینک هستند. با توجه به خاصیت آب گریز بودن عدسی در این مقاله قصد داریم به موضوع عدسی آب گریز بپردازیم و پیرامون آن اطلاعات بیشتری نیز برای شما ارائه دهیم پس به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

عدسی آب گریز
عدسی آب گریز

خرید عدسی آساهی ژاپن

عدسی آساهی از طریق یک سری لایه‌هایی که به جلو و پشت عینک ها چسبیده‌اند، روی شیشه‌ها اعمال می‌شوند. این لایه ها طول موج های خاصی از نور را مسدود می کنند و به کاهش بازتاب کمک می کنند.

عدسی ها در گذشته به دلیل خراب شدن سریع شهرت بدی داشتند، اما عدسی آساهی که جزء عدسی های به روز و جدید می باشند معمولاً برای مدت طولانی دوام می‌آورند مگر اینکه در معرض شرایط شدید قرار گیرند.

عدسی آساهی باعث می شود شیشه کمتر بازتابنده باشد و این می تواند باعث شود که عینک شما در عکس ها و زیر نورهای روشن زیباتر به نظر برسد. بحث هایی در مورد اینکه چقدر به تابش خیره کننده کمک می کنند وجود دارد، اگرچه بسیاری ادعا می کنند که تابش خیره کننده را حداقل تا حدی کاهش می دهند. برخی از عدسی های آساهی مزایای دیگری نیز دارند، مانند اینکه شیشه‌ها کمتر مستعد خراشیدن هستند.

برخی از مردم فکر می کنند پوشش های ضد انعکاس از آسیب اشعه ماوراء بنفش به چشم جلوگیری می کنند، اما این درست نیست.

عدسی آساهی
عدسی آساهی
einakonline.com

انواع عدسی آب گریز

انواع متنوعی از عدس در عینک مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه هر یک را بیان خواهیم کرد.

 

01

عدسی شیشه ای 

عدسی شیشه ای در مقابل خط و خش مقاومت بالایی دارد و در ضمن ضریب شکست این عدسی پایین است و در برابر ضربه کوچک به راحتی نمی شکند در ضمن قدمت بالایی دارد و این روزها نیز از این عدسی همچون گذشته در انواع مختلفی از عینک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

02

عدسی فشرده 

عدسی فشرده از جمله عدسی عینک است که جنس پلاستیکی دارد و در عین اینکه ضخامت بالایی دارد نسبت به سایر عدسی ها نیز وزن کمتری دارد. این مدل از عدسی به خوبی چشم ها را از اشعه ماورای بنفش محافظت می کند ناگفته نماند که این عدسی در برابر هر گونه خط و خش نیز مقاومت بالایی دارد. عدسی فشرده کارایی بالایی دارد از طرفی مقرون به صرفه بوده و با قیمت مناسبی به فروش می رسد.

عدسی فشرده خاصیت آب گریز بودن دارد در واقع پوشش های بکار رفته در عدسی فشرده موجب دفع سریع آب از سطح شیشه و عدسی می شود و در مواقع بارانی نیز برای دید بهتر کارایی بالایی دارد. با خاصیت این چنینی در عدسی  این روزها خرید عینک ها با پوشش آبگریزی بسیار ترند شده و افراد مایل هستند عینک هایی با عدسی آب گریز بودن را خریداری کنند.

03

عدسی فوق فشرده

این مدل از عدسی از نظر وزن و ضخامت در حد پایین تری از عدسی فشرده قرار دارد اما با مقاومت بالاتری در برابر خط و خش و هر گونه آلودگی دارد.شکست نور بیشتر و قیمت بالا نسب به عدسی شیشه ای و پلاستیک فشرده از جمله مشخصات بارز این عدسی به شمار می آید.

خراشیده شدن عینک راحت تر از چیزی است که فکر می کنید. کار کردن در یک محیط پر گرد و غبار یا استفاده از پارچه تمیزکننده  نامناسب برای عینک می تواند منجر به خراش های کوچک اما مداوم در عینک های پلاستیکی شود. با جایگزینی عینک های دارای عدسی آساهی دیگر مشکلی ایجاد نخواهد شد و شما به راحتی می توانید به کار خود ادامه دهید.

عینک های دارای عدسی آساهی با مقاومت داخلی خود در برابر خراش ارائه می‌شوند که آنها را برای افرادی که به دنبال حفظ دید واضح در طول زمان هستند، مناسب‌تر می‌سازد.

03

عدسی پلی کربنات

عدسی پلی کربنات به دلیل کیفیت بالایی که دارد از مقاومت مطلوبی برخوردار است این نوع از عدسی از چشم ها در برابر اشعه ماورای بنفش به خوبی محافظت می کند. وزن سبکی دارد در ضمن مقاومت خوبی در برابر هر گونه آلودگی دارد. به دلیل کارآیی خوب این عدسی از این مدل عدسی در عینک های ورزشی و ایمنی استفاده می شود. عدسی پلی کربنات قیمت بالایی  دارد و برای افراد خاص در شرایط خاص بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. عدسی آب گریز نسبت به اب گریزان است و هیچ بخاری حاصل از آب بر آن جای نمی ماند. این روزها خرید این عدسی بسیار ترند شده است و اکثر افراد ترجیح می دهند عینکی را خریداری کنند که دارای عدسی آب گریز باشد.

کاربرد عدسی آب گریز

عدسی آب گریز به دلیل پوشش آب گریزی که دارد اغلب در محیط های آبی از جمله ورزشکارانی که بیشتر با ورزش های آبی سر و کار دارند بیشتر کاربرد دارد. در مناطق جنوبی یا شمالی نیز به دلیل شرجی بودن و رطوبت بالای هوا از این عدسی در اکثر عینک های طبیف آفتابی و ورزشی استفاده می شود. پوشش آب گریز بودن عدسی به این صورت است که پوششی بر روی عدسی قرار می گیرد که خاصیت صیقلی به عدسی می دهد در واقع این پوشش طوری است که از ماندن گرد و غبار و قطرات آب بر روی عدسی جلوگیری می کند و در نهایت موجب دید بهتر فرد در هوای بارانی می شود.

شفافیت بالا و مقاوم بودن آن در برابر ضربه از جمله مشخصات بارز عدسی آب گریز حساب می آید که این عدسی را نسبت به سایر عدسی ها متمایز می کند.

کاربرد عدسی آب گریز
کاربرد عدسی آب گریز

پوشش بکار رفته در عدسی آب گریز، پوشش هیدروفوبیک است که در برابر هر گونه خط و خش و ضربه ای مقاوم است و در ضمن از هر گونه تجمع چربی و گرد و غباری بر روی عینک جلوگیری می کند. این پوشش بر روی عدسی، سطح عدسی را صاف ، براق و صیقلی می کند و از طرفی با تجمع نیافتن چربی، گرد و غبار و رطوبت موجب افزایش طول عمر بیشتر عدسی می شود. پوشش آبگریزی عدسی در برابر هر گونه خش مقاومت بالابب دراد و در ضمن ضد چربی و ضد بخار و ضد گرد و غبار  بوده که همین امر استفاده از عینک طبی و افتابی رو در محیط های مختلف برای شما آسان میکند اینگونه شما وقتی از محیط سرد به محیط گرم می روید شیشه عینک شما دیگر بخار نمیکند و از طرفی دید شما نسبت به اطراف نیز بیشتر خواهد شد. این پوشش به خوبی بر روی عدسی و سطح شیشه ای اعمال می شود البته این نوع پوشش عدسی به دلیل خاصیت آب گریزی که دارد اغلب در شیشه های نظامی زیر دریایی، شیشه اتومبیل، کشتی ها و هواپیما نیز به کار می رود. البته پوشش آب گریزی در لنزها و عدسی ها موجب تمیزی هر چه بیشتر می شود و از هر گونه سایش و خراش سطح عدسی را محفوظ می دارد و از طرفی موجب افزایش طول عمر عدسی نیز می شود.

عدسی آب گریز
عدسی آب گریز

نتیجه 

گرد غبار، بخار و عرق موجب کاهش دید پایین در عینک می شود که این وضعیت در اکثر عینک ها رایج است اما خوشبختانه، عدسی ضد آب وجود دارد که به آنها عدسی آبگریز نیزگفته می شود در واقع این نام  به معنای ترس از آب است، عدسی آب گریز می تواند به جلوگیری از مشکلات ناشی از آب، باران و عرق روی عینک کمک کند، به طور مسلم این موارد می تواند دید ما را مختل کندکه با بکار بردن عدسی آب گریز در عینک می توان این مشکل را به راحتی حل کرد.

عدسی آب گریز به دلیل قابلیت های بالایی که دارد این روزها در اکثر عینک ها از این مدل عدسی ها استفاده می شود و به دلیل وجود این خاصیت مطلوب در این عدسی این روزها خرید عدسی آب گریز نسبته به سایر عدسی ها ترند شده است. ما در این مقاله در مورد عدسی آب گریز و انواع عدسی مورد استفاده در عینک ها اطلاعاتی را ارئه کردیم امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود.

انواع این نمونه عدسی

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم عدسی های تدریجی انواع مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره کردیم:

زایس (محصول کشور آلمان)

رودن اشتوک (محصول آلمان)

هویا (محصول کشور ژاپن)

ایندو (محصول کشور اسپانیا)

کاستوم (محصول کشور ایران)

اپتکس (محصول کشور ایران)